Şirketten yapılan açıklamada Türkiye’deki kullanıcıların bilgilerinin verilmediği ifade edildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Facebook, protesto olaylarıyla bağlantılı olarak Türkiye'deki devlet otoriteleriyle herhangi bir kullanıcı bilgisi paylaşmamıştır. Genel olarak, Türkiye'deki devlet otoritelerinden gelen bilgi talepleri; yaşamsal ya da çocukları tehdit eden bir konu içermediği müddetçe (ki bu kapsamdaki talepler, bize ulaşan taleplerin çok küçük bir kısmını oluşturmaktadır) kabul edilmemekte ve resmi yasal kanallara yönlendirilmektedir. İnternet şirketlerinin Türkiye'deki asayiş otoriteleriyle daha sıklıkla kullanıcı bilgisi paylaşmasını gerektirebilecek yasal düzenleme önerileriyle ilgili endişelerimiz bulunmaktadır. Türkiye hükümetinin temsilcileriyle, bu hafta Silikon Vadisi'ne gerçekleştirecekleri ziyaret esnasında bir araya gelecegiz ve yasal düzenleme önerileriyle ilgili güçlü endişelerimizi kendilerine doğrudan da aktaracağız.”

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bugün basına yaptığı açıklamada, 'sosyal medya alanında yaptıkları girişimlerde Twitter'ın işbirliğine sıcak bakmadığını ancak Facebook'la işbirliği konusunda sorun yaşamadıklarını' söylemişti.

TWİTTER: EDİTORYAL KATKIDA BULUNMUYORUZ
Twitter CEO'su Dick Costolo ise Başbakan Erdoğan'ın bir televizyon programı sırasında kullandığı "Twitter denilen bir bela var, yalanın daniskası burada" sözlerine yanıt verdi.

Washington'daki Brookings Enstitüsü'nde, Gezi Parkı protestoları sırasında atılan tweetlerle ilgili soruyu yanıtlayan Costolo, "Twitter'da yazılanlara editoryal bir katkıda bulunmuyoruz. Platformumuzun böyle bir perspektifi yok" dedi.

"Kamuya açık platformumuzu inandıklarınızı söylemek için kullanabilirsiniz" diyen Costolo, "Türkiye'deki kullanıcıların yaptığı da bu" diye konuştu.