Facebook'a 'kafa kesme' çağrısı

IŞİD'in başını kestiği ABD'li gazeteci James Foley'nin görüntülerinin hiçbir sansüre uğramadan Facebook'ta paylaşılması tepkiye neden oldu. Facebook'un bu tür fotoğraf ve videolar için uyarı mesajı vermesi isteniyor.

28.08.2014 - 12:00

Facebook'a 'kafa kesme' çağrısı

Sosyal medya kullanıcıları, Facebook'ta son zamanlarda gittikçe artan dehşet verici görüntülere karşı harekete geçti.

IŞİD'in Suriye'de başını keserek öldürdüğü gazeteci James Foley'in dehşet görüntüleri, Facebook'a bu konudaki tepkileri bir kez daha gündeme taşıdı.

Bu konuda Facebook'un bir güvenlik danışmanı, şirkete bazı önerilerde bulundu. Söz konusu görüntüler için iki aşamalı uyarı mesajı yayınlanması istendi.

İnternette Aile Güvenliği Enstitüsü Başkanı Stephen Balkam, Suriye’de yaşanan kafa kesme görüntüleri gibi içeriklere sahip fotoğraf ve videolar için iki aşamalı bir güvenlik sistemi gerektiğini söyledi.

Balkam, "İlk aşamada kullanıcının fotoğrafı görmesini engelleyen uyarı mesajı olmalı. İkinci aşamada ise, kullanıcının içeriğe erişmek için yaşı belirlenmeli" dedi.

Balkam bu önerileri kendisinin de üyesi olduğu Facebook Güvenlik Danışmanları Kurulu toplantısında gündeme getireceğini söyledi.

Geçtiğimiz yıl Meksika’da yaşanan kafa kesme olayının videosunu kaldırmayı "sansür" gerekçeleriyle reddeden Facebook, daha sonra şiddet içerikli paylaşım politikasını göz önüne alarak videoyu şiddeti yücelttiği gerekçesiyle kaldırmıştı.

1.3 milyar kullanıcıya sahip Facebook’un, kullanıcılarını bu dehşet verici görüntülerden daha fazla koruması gerektiği savunuluyor.

Uzmanlara göre, bu konuyu çözmüş olan diğer paylaşım sitelerinin çalışmaları takip edilerek şiddet içeren görüntülerin engellenmesi sağlanmalı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...