Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook, reklamlardan daha iyi gelir sağlamak için kullanıcıların özel mesajlarındaki bilgileri pazarlamacılara sunmakla suçlanıyor.

ABD’de açılan davada, Facebook’un URL içeren özel mesajlara müdahale ettiği ve URL’de tanımlanan web sitesini ‘veri madenciliği ve kullanıcı profili’ gibi bilgilere erişmek için taradığı öne sürüldü.

Kaliforniya'daki bir bölge mahkesine yapılan şikayette, Facebook’un, kullanıcıların sosyal medya üzerineki mesajlaşmalarını kolaylaştırmak için çalışmadığı, tersine veri madenciliği yaparak elde ettiği verileri reklamcılar, pazarlamacılar ve diğer üçüncü partilerle kar elde etmek için paylaştığı iddia edildi.

PCWorld sitesinin haberine göre, davacılar, Facebook’un elektronik iletişimi bilinçli olarak ihlal ederek California gizlilik yasalarını ihlal ettiğini belirtti.

İSVİÇRELİ ŞİRKET ORTAYA ÇIKARDI
Facebook’un dava edilmesine neden olan gizlilik ihlali şüphesi, İsviçreli High-Tech Bridge şirketinin yaptığı araştırmayla doğrulandı.

HTB, Ağustos ayında bir Web sunucusu kullanarak, kullanıcı gizliliğini denetlemek için en büyük 50 sosyal medya ağı, bedava e-posta hizmetleri ve Web hizmetleri için gizli bir URL oluşturduğunu belirtti. Şirket, denetlediği her sosyal ağ ve online hizmetin özel mesajlaşma fonksiyonuna bir URL entegre ederek faaliyetleri takip etmeye başladı.

HTB, kullanıcılara bildirilmemiş olsa da, Facebook’un özel mesajlarla gönderilen URL’leri taradığını tespit etti.

FACEBOOK REDDETTİ
Yapılan tespitin ardından, Facebook kullanıcıları Matthew Campbell ve Michael Hurley, sosyal medya ağının ABD’deki tüm kullanıcıları adına dava açtı.

Açılan dava kapsamında, Facebook’u yaptığı her günlük ihlal için 100, etkilenen kullanıcı başına da 10 bin dolar tazminat isteniyor.

Facebook, açılan dava hakkında yaptığı açıklamada, ‘doğruluk içermediğini düşündükleri suçlamalara karşı kendilerini güçlü bir şekilde savunacaklarını’ belirtti.