Facebook’tan Google’ı karalama kampanyası

Silikon Vadi’de skandal var! Söylentilere göre skandalın arkasındaki isim Facebook; konu da Facebook’un Google’ı karalama teşebbüsü...

12.05.2011 - 16:04

Facebook’tan Google’ı karalama kampanyası

yenimedyaduzeni.com sitesinin haberine göre, kimliği bilinmeyen bir kişi, dünyanın en büyük 5 halkla ilişkiler şirketinden biri olan Burson-Marsteller’dan Google’ı karalama kampanyası istedi.

Plana göre Burson-Marsteller, Google’ın özel hayata müdahale ettiği iddiasını başta gazeteler olmak üzere tüm yayın organlarına yayacak ve basının bunu araştırıması için onları teşvik edecek, biraz da kışkırtacaktı.

Hatta Burson bununla da yetinmeyip sözü geçen etkili bir blog yazarına Google’a yönelik saldırgan yazılar sipariş etti ve karşılığında bu yazıların geniş kitlelerce takip edilen The Washington Post, Politico ve The Huffington Post’ta yayınlanması sözünü verdi. Fakat blogger bu teklifi reddettiiği gibi Burson’dan gelen teklifi ve konuyla ilgili gönderdiği e-postaları kendi blogunda yayınladı. USA Today konuyu ele alıp Burson’ı “fısıltı kampanyası” yapmakla suçlayınca olay çığ gibi büyüdü.

GİZEMLİ MÜŞTERİ: FACEBOOK
Peki bu gizemli müşteri kimdi? Çoğu insan Apple ve Microsoft için bahis oynarken, The Daily Beast bu müşterinin kim olduğunu buldu: Facebook. Aslında bu durum çok da sürpriz değil. Çünkü Facebook ve Google; veritabanı, sosyal ağ ve e-posta hizmetlerine kadar her alanda birbirlerinin rakibi durumuna geldiler. İkisi de boş durmuyor, rakibi saf dışı bırakacak yeniliklerle karşımıza çıkıyor.

FACEBOOK'UN MAZERETLERİ
Kanıtlar ortaya çıkana kadar hikaye güzel bir komplo teorisi idi. Belgelerle beraber Facebook sözcüsünden durumu kabullenen açıklama ve iki de mazeret geldi:
• Google sosyal ağlarda, kişisel gizlilikle ilgili kaygıları artıran bir şeyler yapıyor.
• Google’ın kendi sosyal ağ hizmetlerinde Facebook verilerini kullanıyor.

Görünüşe bakılırsa soğuk savaş döneminden kalma aksiyonu çok ve ajanı bol romanları hatırlatan bu olaylar zincirinde kaybeden Facebook oldu, saygınlığını zedeledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...