Faili meçhul cinayetlere 1 tutuklama

Şırnak'ın Cizre ilçesinde kemiklerin bulunduğu kazıyla ilgili olarak 5 kişi gözaltına alındı.

Anadolu Ajansı 17.03.2009 - 12:00

Faili meçhul cinayetlere 1 tutuklama

Bir tanığın Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiği ifadenin ardından Diyarbakır'dan giden özel yetkili bir savcı nezaretinde dün Cizre-İdil karayolundaki Kuştepe köyünde başlatılan ve 20 kemik parçasının bulunduğu kazıyla ilgili yapılan çalışmalarda 5 kişi yakalandı.

Eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atak'ın da olayla ilgili arandığı bildirildi. Gözaltına alınan 5 kişi arasında Kamil Atak'ın yakınlarının da bulunduğu belirtildi.

Gözaltındakilerin Cizre İlçe Jandarma Komutanlığı'ndaki sorgusu sürüyor.

Bu arada, Kamil Atak'ın evinde yapılan aramada çeşitli çap ve markalarda 5 silah ele geçirildi.

BOŞALTILAN KÖYDE HİZBULLAH MENSUPLARI KALMIŞ
İsmi açıklanmayan tanığın Kuştepe köyünde gösterdiği yerde kazı yapılırken, tanığın ifadesinde, 1990'lı yıllarda terör örgütü PKK'ya yardım ve yataklık ettikleri iddiasıyla bazı kişilerin korucubaşı ve aynı zamanda belediye başkanı olan Kamil Atak tarafından alınarak, sorgulanmak üzere Hizbullah'a teslim edildiğini söylediği öğrenildi.

Terör örgütü Hizbullah üyelerinin bu kişileri eğitim amaçlı olarak kullandıkları Kuştepe köyünde sorguladıktan sonra öldürdüklerini ifadesinde iddia eden tanık ayrıca, cesetlerin gömüldüğü yerleri gösterebileceğini yetkililere iletti.

KEMİKLER ADLİ TIPA GÖNDERİLECEK
Kuştepe köyünde gerçekleştirilen kazılarda bulunan 20 kemik parçasının, insana ait olup olmadığının belirlenmesi için İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderileceği belirtildi.

Cizre'ye 2 kilometre uzaklıktaki Kuştepe köyü, 1991 yılında boşaltılmış, köye 10 yıl önce 6 aile geri dönmüştü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...