Faili meçhul cinayetlerin ortasında...

Faili Meçhul cinayetleri konu alan, Altın Portakal'a katılan ilk Kürtçe film 'Min Dit'in yönetmeni Miraz Bezar, şiddete maruz kalan insanların sesini daha iyi duyurabilmesini istediğini söyledi.

01.04.2010 - 14:42

Faili meçhul cinayetlerin ortasında...

Bu hafta gösterime giren Kürtçe film 'Min Dit'in Almanya'da yaşayan yönetmeni Miraz Bezar, Deutsche Welle (DW) radyosuna yaptığı açıklamada, filmiyle ilgili bilgiler verdi.

Filmin Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde yer almasıyla ilgili bir soru üzerine Bezar, sinemacı olarak kendisini sadece Türkiye'de ifade etmediğini hatırlattı. Bezar, "Çok uzun süre önce yaşanmış bir olayı anlatmıyoruz. Türkiye'de daha bundan 2, 3 yıl öncesine kadar faili meçhul cinayetler işleniyordu. Biz buna yönelik bir hikaye anlatıyoruz. Bu filmin Türkiye'de, özellikle de ülkenin en prestijli ve en önemli festivalinde gösterilmesi benim için değil, sinema dünyasına baktığımızda Türkiye için bir dönüm noktası sayılabilir" şeklinde konuştu.

Bezar, "şiddete maruz kalan insanların sesini daha iyi duyurabilmesini istediğini" belirterek, "Darbelere, eşitsizliğe, baskılara dur diyebilecek bir halkın oluşması özlemi içindeyim" dedi.

FATİH AKIN'DAN DESTEK
Filmin prodüksiyon aşamasında tanınmış yönetmen Fatih Akın'dan büyük destek aldığını ifade eden Bezar, şöyle konuştu: "Fatih Akın'ı 1998'den beri kısa film dönemlerinden tanıyorum. Aramızda uzun senelerdir bir iletişim, arkadaşlık var. Bu filmin kurgusunu bitirdikten sonra ona bir e-mail attım. Kendisi Hamburg'da yaşadığı için, Berlin'e geldiği takdirde filme bir bakmasını ve yorumda bulunmasını istedim."

Akın'ın hikayeyi önceden bildiğini, başlangıçta filme prodüktör olarak katılmak gibi bir düşüncesi olmadığını ve başka prodüktörlere yönlendirdiğini belirten Bezar, "Ancak baktı ki iş böyle uzun sürecek, 'Beklemeyelim, benim fonlardan alacağım paralar var, filme ortak oluyorum' dedi. Filmin tamamlanmasında yadsınamayacak katkıları oldu" dedi.

Yönetmenliğini ve senaristliğini Bezar'ın yaptığı "Min Dit" filminde, Diyarbakır'da çatışmaların yaşandığı dönemlerde anne ve babasını kaybeden iki çocuğun öyküsü anlatılıyor. Filmin baş rollerinde Gülistan Şenay Orak, Fırat Muhammed Al, Nuri Kaya, Hakan Karsak, Zelal Suzan İlir, Dilara Berivan Ayaz, Fahriye Çelik ve Alişan Önlü yer alıyor.

'Min Dit' gösterimde.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...