Faili meçhul kazısında kafatası bulundu

Mardin’de 17 yıl önce gözaltına alındıktan sonra kaybolan 6 kişi için başlatılan kazı çalışmasında insana ait bir kafatası ile elbise parçaları bulundu.

Haberler 22.02.2012 - 11:55

Faili meçhul kazısında kafatası bulundu

Mardin'in Dargeçit ilçesinde 1995 yılında gözaltına alındıktan sonra kaybolan 6 kişi ile ilgili olarak Bağözü köyünde yeniden kazı başlatıldı. Köydeki bir kuyuda kafatası ve kemikler bulundu.

Diyarbakır Özel Yetkili Savcılığının talimatıyla Ilısu Barajı yolundaki Bağözü köyünde 5 ayrı noktada Cuma günü kazı yapılmıştı. Kazı yapılan bölgeye yakın bir noktada bugün yeniden kazı başlatıldı.

Kazılara başlanmadan önce inceleme yapılan bir kuyuda, bir kafatası, kemikler ve sivil elbiseler bulundu. Bulguların tespit edilmesinin ardından bölgede savcının tespit ettiği 4 noktada da kazı başlatıldı.

NE OLMUŞTU?
Dargeçit'te 1995'te 2 öğretmenin PKK tarafından öldürüldüğü iddiası üzerine başlatılan Jandarma operasyonunda 7 kişi gözaltına alınmıştı. Olaydan 3 ay sonra gözaltındaki 7 kişiden Süleyman Seyhan'ın cesedi bir kuyuda bulunmuş, diğer 6 kişiden ise haber alınamamıştı. Yargıya başvuran ailelerin talebi üzerine, savcılık soruşturma başlattı. Özel Yetkili Savcılığının izniyle kayıp 6 kişinin öldürüldükten sonra gömüldüğü iddia edilen Bağözü köyünde kazı yapılmasına karar verildi.

Sayfa Yükleniyor...