Faili meçhuller itirafçı Aygan’a sorulacak

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 1990'lı yıllarda işlenen bazı faili meçhul olayların ayrıntıları İsveç'de yaşayan itirafçı Abdulkadir Aygan'a sorulacak.

Edinilen bilgiye göre, Diyarbakır'da, bölgedeki faili meçhul olaylarla ilgili soruşturmaları yürüten özel yetkili iki Cumhuriyet savcısı, Güneydoğu'daki bazı olaylarla ilgili olarak İsveç'te yaşayan itirafçı Abdulkadir Aygan'ın ifadesine başvurulması gerektiğini kararlaştırdı.

İki savcı, İsveç'ten iadesi istenen itirafçı Aygan'ın adının karıştığı 70'e yakın faili meçhul olayla ilgili dosyaları incelemeye aldı.

İtirafçı Aygan'ın bazı basın yayın organlarında yer alan ifadelerini de inceleyen özel yetkili savcılar, aralarında, 20 Eylül 1992'de Diyarbakır'da yazar Musa Anter'in öldürülmesi olayının da yer aldığı 70'e yakın faili meçhul olayla ilgili sorular hazırladı.

İngilizce çevirisi yapıldıktan sonra Adalet Bakanlığı’na gönderilen soruların, Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nce İsveç Adalet Bakanlığı’na gönderildiği öğrenildi.

KAZIDA 461 KEMİK BULUNMUŞTU
İtirafçı Abdulkadir Aygan'ın 1994 yılında Fethi Yıldırım ile 1996 yılında Hakkı Kaya'nın öldürüldükten sonra Diyarbakır'ın Karaçalı köyü yakınlarında toprağa gömüldüğü iddiaları üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla 3 Nisan’da yapılan kazılarda 461 kemik parçası bulunmuştu. Kemikler Adli Tıp Kurumu'na gönderilmişti.

11 SANIKLI JİTEM DAVASI
Aygan, ayrıca, Diyarbakır, Mardin, Batman ve Şırnak'ta çeşitli tarihlerde birden fazla adam öldürme, kundaklama ve bombalama eylemi gerçekleştirdikleri iddiasıyla, aralarında terör örgütü PKK itirafçılarının da bulunduğu 11 sanıklı ''JİTEM'' davasında sanık olarak yargılanıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...