Çin burçlarının etkilediği zaman dilimi 1 yıllıktır. Yaklaşık olarak bir yılın Şubat başından diğer yılın Şubat başına kadar olan süre bir Çin burcu için geçerlidir. Çin takvimine baktığınız zaman, eğer doğum tarihiniz bir yılın Ocak ayının 14 ‘ ü civarı ise, siz bizim takvimimize göre yeni yılın içinde olsanız da burcunuz önceki yıla ait olmaktadır. Çin Takvimi, Ay ve Güneş takvimini bir araya getirmiş özel bir takvimdir. Ve bu yüzden yıl tarifleri de bize göre farklıdır. Bahar bayramı ile başlayan her yeni Çin yılının kendine özel nitelikleri vardır. Ve o yıllarda doğan kişilerin de ortak seyreden özellikleri bulunmaktadır. Fakat aşağıdaki bilgilerin bir genelleme olduğunu ve farklı elementlere sahip 12 adet burç olduğunu unutmayalım. Burç hesaplamalarında, doğduğunuz ay, yer ve saat de çok önemlidir.

Fare

Ailelerine bağlıdırlar. Hayatın tadını çıkarmaktan geri kalmazlar. Biriktirmeyi severler. Sakin görünüşlerine rağmen, oldukça sosyal, ve zekidirler. Her zaman arkadaşlarının arkasında durur ve aynı sadakati beklerler. Kolay kazanıp, kolay harcarlar. Zorluklardan ve tehlikelerden yılmazlar.

Yaban Öküzü

Son derece güvenilirlerdir. Mantıklıdırlar ve organizasyon yetenekleri yüksektir. Sadıktırlar ve kandırıldıklarını, aldatıldıklarını asla unutmazlar. Kızınca önüne geçilmez bir öfkeleri vardır. Çok çalışkandırlar. Gücü severler. Liderlik onlara göredir. Disiplinli bir çalışandır.

Kaplan

Kendilerinin beğenilmesinden hoşlanır, tepkilerini çabuk ifade ederler. Çoğu zaman her akıllarına geleni hemen yaparlar. Otoriteden hoşlanmazlar. Genel olarak tehlikelere açıktırlar. Bağımsızlıklarına düşkündürler. Onlarla tartışmanızı tavsiye etmiyoruz. Karizmalarına kolayca kanabilirsiniz.

Tavşan/Kedi

Çatışmadan nefret ederler. Bazen işlerine geldiği gibi davranabilirler.Ne düşündüklerini anlamak güçtür. Vazgeçmiş gibi göründüklerinde bile aslında bir sonraki hamlelerini planlıyor olabilirler. Saf bir yanları vardır. Duyguları ile kararlarının yönünü kolayca değiştirebilirler.

Ejderha

Maceracıdırlar. Yeni projelerden zevk alırlar. Liderliği severler. İdareyi ellerinde tutmak isterler. Motivasyon güçleri yüksektir. Kızdıkları zaman volkan gibi patlarlar. İdealleri vardır ve bunları çok önemserler. İdealleri için uzun süre yılmadan bekleyebilir ve mücadele edebilirler.

Yılan

Sabırlıdırlar ve genellikle kimseye güvenmezler. Naziktirler ancak çoğu zaman kolaylıkla insafsız da olabilirler. İlişkilerinde çok fazla şey beklerler ve oldukça da tutkuludurlar. İstediklerini elde etmek için gizemli çekiciliklerini kullanırlar. Giyimlerine çok önem verirler. Her zaman çekicidirler.

At

Dikkat çekmeyi sever. Özgürlüklerine düşkündürler.Anaç ve babaç tavırları vardır. Diğerlerinin fikirlerine değer verir ve saygı duydukları bir kişinin öğüdünü dinleyerek yollarını değiştirebilirler. Eleştirilere kapalı ve söz dinlemeyi tercih etmeyen kişiliklerdir.

Koyun/Keçi

Rahatına düşkün, duygusal ve çoğu zaman utangaçtırlar. Kolay endişelenirler. Zor olaylar onlara göre değildir. Kolayı tercih ederler. İstediklerini elde edemedikçe çok kolay mızmızlanır. İyi kalplidirler. Güvene aşırı önem verirler. Oldukça kıskançtırlar.

Maymun

Zekalarını çok kıvrakça kullanırlar. Kolay sıkılırlar, unutmazlar. Kendilerini fazlası ile beğenebilirler. Başkalarını küçük görme huylarından vazgeçmezlerse yalnız bir yaşam geçirmek zorunda kalırlar. Rekabeti severler. Yaratıcılıkları çok yüksektir. Neşeli ve espridirler.

Horoz

Hayatın arka koltuğunda oturmaktan hoşlanmayan cesaretli insanlardır. Açık sözlüdürler ve bunun dozunu kaçırabilirler. Çok çalışkanlardır. Ancak zaman zaman ayakları yere basmayan hayaller kurabilirler. Parayı harcama şekilleri zaman zaman onlara zarar verebilir. Yemeğe aşırı düşkün olabilirler.

Köpek

Adalet onları için önemlidir. Sadıktırlar ve iyi bir dinleyicidirler. Öfkeleri çabuk geçse de, hışımlarına uğramamak en iyisidir. Karamsarlığa eğilimlidirler. Sevgi onlar için önemlidir. Yoksunları korumayı isterler. Başkalarına yapılanları da en az kendilerine yapıldığı kadar önemserler.

Domuz

Eli açık hatta gereğinden fazla eli açık, hayır demeyi bilmeyen insanlardır. Paylaşmaya her zaman hazırdırlar. Çok iyi organizatörlerdir ve iyi bir amaç doğrultusunda çalışmayı tercih ederler. Hayatın zevklerinden hoşlanırlar. Dürüsttürler. Çoğu zaman karar vermekte güçlük çekebilirler.

Saygılarımla,
İçmimar ve Feng Shui Uzmanı Funda Ceyhan
http://www.fundaceyhan.com