Faruk Çelik: Taksim'i kapatmıyoruz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Hükümet Taksim'i kapatmıyor ama orası büyük miting için uygun değil" dedi.

01.05.2013 - 16:06

Faruk Çelik: Taksim'i kapatmıyoruz

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü Taksim'de kutlamak isteyen sendika, siyasi partiler ve meslek örgütlerinin bugünkü yürüyüşüne İstanbul Valiliği izin vermedi. Kutlamada ısrar eden göstericilere polis müdahale etti.

NTV canlı yayınında soruları yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yaşananların şık olmadığını belirterek Taksim Meydanı'nın 1 Mayıs kutlamalarına kapatılmadığını ancak büyük miting için uygun olmadığını söyledi.

Bugün İstanbul'da yaşananları değerlendiren Çelik, "Anlamakta zorlanıyorum, bir emek ve dayanışma günü var; emeğin hakkının aranacağı, aldıkları alamadıklarını tartışacağımız bir günde olayı meydan tartışmasına sıkıştırmak hiç şık olmamıştır. Emeğin temsilcisi olarak bulunan arkadaşların bazılarının işin özünden ziyade işin kabuğuyla meşgul olduklarını görüyorum" dedi.

Taksim'de 30 metrelik çukurların açıldığını ve iş makinelerin faaliyette olduğunu belirten Çelik, "Burada güvenliği temin etmek mümkün değil. 100 binlerce insanı getirip burada miting yapacağım demek doğru mu? Oranın kaldırabileceği bir potansiyel var; gelsin bildirisini okusun, çelengini koysun, mühim olan 77’deki karanlık ellerin katlettikleri insanlarımız işçilerimiz anılsın. Sonra da büyük meydanlarda halka hitap edilsin herkes oradan bir şey çıkarsın. Sanki biz Taksim’i kapatıyoruz gibi bir hal alınıyor. Kapatılmıyor, böyle büyüklükte bir mitinge müsait değil diyoruz" diye konuştu.

Çelik, yayalaştırma çalışmaları yapılan Taksim Meydanı'nın mitinglere kapatılacağı görüşlerine ilişkin de şunları söyledi:

"Eski meydanlar şehrin tam merkezinde kalmış. Gelişen duruma göre milletin daha az rahatsız oldukları, miting yapanların daha rahat edecekleri bir ortam teklif ediliyor. Anadolu yakasında bir miting alanımız olsun, Avrupa yakasında derli toplu bir alan yapılsın. Her zaman hayatını kaybeden emekçilerin anılması için kimse Taksim’i kapatamaz. Sembol anlamında ayrı bir özelliği var Taksim’in."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...