‘Fast Food Döner’ 22 bin Euro kazandırdı

İspanya'da Esade Üniversitesi’nin ''Girişimci İş Planı Yarışması''na ''Fast Food Döner'' projesi ile katılan Yalçın Dereli, birinci oldu. Dereli, 22 bin Euro’luk eğitim bursu kazandı.

Anadolu Ajansı 19.06.2009 - 11:45

Yalçın Dereli, Belçika'da işletme bölümünü bitirdikten sonra Kosta Rika ve Panama'da şirketini kurarak yatırım ve danışmanlık üzerine çalışmaya başladığını söyledi.

İspanya'daki Esade Üniversitesinin öğrencilere destek vermek için düzenlediği ''Girişimci İş Planı Yarışması''na katıldığını ifade eden Dereli, ''Esade Ünivertesi iyi bir okul. Burada yüksek lisans yapmak istiyordum. Bu nedenle yarışmaya katıldım'' dedi.

Yarışmanın girişimcilik üzerine olduğunu, bu kapsamda 3 aşamalı ''Fast Food Döner'' projesi hazırladığını belirten Dereli, şunları söyledi: ''Hazırlayıp sunduğum proje 3 aşamalı bir projenin ilk aşamasını kapsıyor. Birinci aşama, Panama'da ilk olacak fast food tarzı dönerci açmak. İkinci aşama bunu zincir haline getirip, markalaştırmak, bir Türk markası yaratmak. Üçüncü aşama ise gerek kendi restoranlarımızı, gerek gelecekteki rakiplerimize tedarik etmek amacıyla Panama'da hazır döner imalatına başlamak. Döner imalatını yapıp Avrupada'ki var olan marketlere hazır döner yollamak, Amerika'daki döner pazarına girmek, döner ihraç etmek. Bu proje ile yarışmaya katıldım. Finalde benimle birlikte bir Alman ve İspanyol öğrenci yarıştı. Sunumumu yaptım ve birinci oldum.''

Yarışma sonunda 22 bin Euro eğitim bursu kazandığını belirten Dereli, 4'üncüsü yapılan yarışmayı kazanan ilk Türk öğrenci olduğunu kaydetti.

Proje kapsamında ''Türk Gibi Ye'' markasını oluşturacağını vurgulayan Dereli, ''Bu yarışmada beni en çok mutlu eden orada Türk bayrağını görmek. Avrupa'da bizlere karşı bir ön yargı var. Böyle güzel örneklerle bunu azaltmış oluyoruz'' dedi.

Yalçın Dereli, projesinin, yatırımcılara açık olduğunu sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...