Saadet Partisi'nde hafta sonu yapılan kongrede önce liste savaşı yaşandı, Necmettin Erbakan'ın desteklediği ekip yarışı kaybetti ve Numan Kurtulmuş yeniden başkan seçildi. Ancak, parti içinde sular durulmadı. Önce başta Şevket Kazan olmak üzere Erbakan'ın kader arkadaşları Numan Kurtulmuş'u topa tuttu, ardından da Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan konuştu.

Kongredeki yeşil listenin babası Necmettin Erbakan'ın kontrolünde hazırlandığını, Numan Kurtulmuş ve ekibinin Erbakan'ın kontrolünden çıkarak beyaz liste hazırladıklarını söyleyen Fatih Erbakan'ın şu ifadeleri gazetelerde yer aldı:

"Sonuç olarak Erbakan Hoca'ya ve Milli Görüş prensiplerine itaatsizlik gösterilmiştir. Sonuçlarını da hepimiz göreceğiz. Burada kalmayacak. Bundan sonra yapılacak yeni kongreyle yönetim ellerinden alınacak. Kanunen olmazsa da, delegelerin imzasıyla olağanüstü kongre yapılacak. Numan Bey özür dilese bile ben aday göstermem. Eğer Erbakan Hoca isminden rahatsızsanız o zaman kendinize bir parti kurardınız. Millet onu değerlendirir. Erbakan Hoca'yı istemiyorsa, size oy verir. Numan Bey'in zaten istifa etmesi lazım."

Fatih Erbakan gündem yaratan açıklamalarının ardından NTV canlı yayınında soruları yanıtladı.

Fatih Erbakan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Beslendi kelimesi kullanmadım. Deviririz demedim. Milli görüş lideri babama itaatsizlik. Babam da rahatsız. Birinci ağızdan bunu açıklıyorum.

Tasfiye edilemez Erbakan. Buna kimsenin gücü yetmez. Yapılan hareket hoş değil. 1000 oyla seçilen Numan Bey 310 oy aldı bu seçimde. 100 oy da kafası karışık ve Erbakan hocanın izni vardır diye oy verenler.

Bundan sonra delegelerden imza toplanıp olağanüstü bir kongreye gidilecek. 3’te 1 imza toplandı bildiğim. Yakında Genelkurul olacaktır.

Konuşmasında çelişki oldu. Ben beyaz listesindeysem ve liste Erbakan Hoca ile yapılmışsa neden istifa edeyim.

Milli Görüş hareketine yanlış yapıldı."
Necmettin Erbakan da, 11 Temmuz'daki Saadet Partisi Olağanüstü Büyük Kongresi'yle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

"...Kongre önümüzdeki seçim çalışmaları döneminde birlik, beraberlik, kardeşlik, sevgi ve heyecanla çalışmayı temin bakımından istenen neticeyi vermemiştir

40 yıllık Milli Görüş davasının tek temsilcisi olan Saadet Partimizin ana hedef, gaye ve esaslarından uzaklaştırılmasını ve diğer partilere benzer bir parti haline getirilmesini camiamız mensubu hiçbir şuurlu kardeşimiz tasvip etmez.

Bu durumda partimizi bütün diğer partilerden üstün kılan mevcut 60 partinin benzeri 61. bir parti olmaktan muhafaza etmek, temel esaslarımızdan uzaklaşılmaması için elden gelen her türlü gayreti göstermek, Milli Görüşe inanan her kardeşimizin inancının gereğidir.

Temel esasların muhafazası için ve seçime giderken birlik, beraberlik, sevgi ve kardeşlik örneğinin ortaya konulması ve bunların yeni bir kongre ile en kısa zamanda bütün milletimize gösterilmesi milli bir görevdir.

Çünkü, mevcut yönetimde yer alan milli görüşçü kardeşlerimizin her birinin kıymetli olduğunu biliyoruz. Ancak temel esasların muhafazası için tek tek şuurlu olmak yetmez, ekip olarak temel esasların muhafazasına özel itina gösteren bir yapıda olunması da zorunludur.''

Yeni yapılacak Büyük Kongrenin takdiri ile hep beraber tek bir vücut halinde kardeşlik, sevgi ve heyecanla önlerindeki atılımı gerçekleştirmek için camianın üzerine düşen görevi en büyük başarıyla yerine getireceğine inandığını ifade eden Erbakan, ''yapılacak kongrede bütün delegelerin ve parti mensuplarının hiçbir ayırım gözetmeden birbirlerini sevgi ve saygıyla kucaklayacaklarına yürekten inandığını'' kaydetti.