Yazar Ahmet Ümit, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin, ''Kültür Sohbetleri'' kapsamında Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu'nda düzenlediği panelde okuyucularıyla bir araya geldi.

Konuşmasında Fatih Sultan Mehmet'in kamuoyundaki imajının yanlış olduğunu belirten Ümit, ''Eğer Fatih'i tasvir etmem gerekseydi onu önünde planlar olan, dahi biri olarak çizerdim. Bilime yatkın biri olarak resmederdim. Fatih İstanbul'u elinde kılıçla almadı, zekasıyla aldı. Büyük bir stratejist olan Fatih Sultan Mehmet, İstanbul'u alırsa büyük bir imparatorluk kuracağının farkındaydı'' dedi.

Türkiye'nin çok kültürlü bir ülke olduğunu ifade eden Ümit, ''Farklı diller, dinler, ırklar bir arada yaşıyoruz. Biz bunların hepsine çok geniş bir şekilde özgürlük tanıyabiliriz. Bu özgürlüğün tanınması yeni anayasa ile birlikte ülkeyi çok güçlü bir hale getirecektir'' diye konuştu.

Ümit, başkasının hayatına müdahale etmediği sürece herkesin istediği gibi yaşayabileceğini ifade ederek, ortak, demokratik bir anayasa ile birlikteliğin güçleneceğini vurguladı.

Ümit, artık eğitimden ziyade iyi eğitimin şart olduğunu da vurgulayarak, ''Eğitim şart, eksik bir tanımlamadır. Biz eğitimciyiz ve aynı zamanda ahlakçıyız. Ahlakımızın içerisinde kural yoktur. Tek ilke Mevlana'nın öğretisi olan 'Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol'dur'' görüşünü dile getirdi.