'Fatih o yaşta bir çağ kapatıp açıyor'

18 yaşa seçilme hakkıyla ilgili CHP ve MHP'yi eleştiren Başbakan Erdoğan, "Benim dedem Fatih o yaşlarda bir çağı kapatıyor, bir çağı açıyor. Fatih'in nesli olan bizler yapamayız diyoruz" diye konuştu.

20.10.2012 - 14:10

'Fatih o yaşta bir çağ kapatıp açıyor'

Başbakan Tayyip Erdoğan, 18 yaşa seçilme hakkını getiren düzenlemeyle ilgili CHP ve MHP'ye yüklendi.

Elazığ'da konuşan Erdoğan, "Biz seçilme yaşını 25'ten 18'e indirelim diyoruz. CHP ve MHP buna karşı çıkıyor. Benim dedem Fatih o yaşlarda bir çağı kapatıyor, bir çağı açıyor. Fatih'in nesli olan bizler yapamayız diyoruz. Böyle saçmalık olur mu? AB üyesi ülkelerin 12'sinde seçme ve seçilme yaşı 18. 70-80 yaşındaki insanlar geldiler, onlara eyvallah. Gece gündüz koşacak gence hayır diyorsun. Gençleri irade koymaya davet ediyorum. Her 18 yaşına gelen parlamentoya gelecek diye bir şey yok. Bu bir yarış kazanan olacak, kaybeden olacak" dedi.

''Biz demokratik ortamda her şeyi çok açık net herkesle konuştuk, konuşuyoruz ve asla kapımız o insanlara kapalı değildir" diyen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Yeter ki terörle irtibatını kessin. Yeter ki bu konuda samimi olsun. Fakat bölücü terör örgütünün parlamentodaki uzantısı bir defa söz sahibi de değildir. Yetki sahibi de değildir. Onlar sadece şu anda maşadırlar. Bugüne kadar bu konuda bir iyi niyet, bir irade göremedik. Farklı bir tavra şahit olmadık.

Terör örgütünün son dönemde izlediği stratejilerin hepsi boşa çıkarılmıştır. Ne halkımız bu örgütün provokasyonlarına gelmiştir. Ne de kırsalda bir karış toprak üzerinde hakimiyet kurabilmişlerdir. Bunlar dezenformasyondur. Bu beyhude bir uğraştır. Boş bir çabadır. Terörün şiddetin silahın devri kapanmıştır. Bu yollarla netice alınmadığı bugüne kadar görülmüştür. Bundan sonra da görülecektir. Türkiye demokrasi ve özgürlükler konusunda 10 yıl öncesinin, 30-50 yıl öncesinin karanlık dönemlerini geride bırakmıştır.

BİR ŞEHİDİN TIRNAĞI ETMEZLER
Terör örgütünün topu bir tek şehidimizin tırnağı etmez. Ama şunu da cümle alem bilsin ki millet olarak bu mücadelenin bedelini ödemekten bugüne kadar çekinmedik, bundan sonra da çekinmeyiz. Kimse bugün arkasına aldığı, destek bulduğu mihraklara güvenip bu millete efelik taslamaya kalkmasın. Şimdide ne o maşalara, ne de o maşaları kullananlara bu milletin asla boyun eğmeyeceğini bu kararlı duruşuyla bu aziz millet açıkça göstermiştir.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...