FATİH projesinden Apple'a kötü haber

İlk alım için belirlenen şartnamede iPad ve Blackberry Playbook'ta olmayan pek çok özellik yer aldı.

13.12.2011 - 17:32

FATİH projesinden Apple'a kötü haber

Kamuoyunu uzun süredir meşgul eden ve öngörülen yüksek miktarlı alım nedeniyle tüm dünyada tablet üreticilerinin iştahını kabartan FATİH Projesi’nin ilk ihalesinde teklif alımı bugün bitiyor. İlk etapta pilot uygulama için 8 bin 500 adetlik ufak bir alımın yapılacağı projenin ilerleyen yıllarında toplam 14 milyon adet tablet bilgisayarın öğrencilere dağıtılması planlanıyor.

BTnet.com.tr'nin aktardığına göre ilk adımda Diyarbakır, Erzurum, Yozgat, Ankara, Balıkesir, Erzincan, Bingöl, Kayseri, İstanbul, Rize, Karaman, Samsun ve Uşak’ı kapsayan 13 ilde başlayacak pilot uygulamada öğrenci ve öğretmenlere dağıtılacak tabletlerin şartnamesinde en büyük darbe ise Apple ile Blackberry'ye indi.

Devlet Malzeme Ofisi tarafından yayınlanan ilk alım şartnamesinde belirtilen özellikler iPad ve Blackberry PlayBook'a uymuyor. Şartnamede, FATİH tabletlerinin Android işletim sistemli olmasını ve Adobe Flash desteğini şart koşuluyor. iPad ve PlayBook, Android ve Flash desteklemiyor.

Ayrıca FATİH için istenen tabletlerde bulunması gereken USB bağlantı noktası ve 1280×800 ekran çözünürlüğü de iPad ile örtüşmüyor. Apple’ın bu şartlara itiraz ettiği ve değişiklik istediği, ancak bu talebin kabul edilmediği verilen bilgiler arasında.

İlk ihalede alınması planlanan tabletlerin teknik özellikleri şunlar:

İhale şartnamesine yakından bakıldığında aslında öngörülen özelliklere sahip tabletlerin aşağı yukarı hangi markalara dahil olacağını kestirmek dahi mümkün. İhale, üç sınıfa ayrılmış olan tabletlerin teknik özelliklerini detaylı olarak tanımlıyor ve piyasada bu özellikleri bire bir karşılayan tablet sayısı oldukça sınırlı. Elbette bundan sonraki alımların bazılarının farklı şartnamelerle yapılıp iPad ve PlayBook'a kapı aralanması hala mümkün. Ancak görünen o ki FATİH'in omurgasını Android ile çalışabilen donanımlar oluşturacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...