Fatih sondaj gemisinin çalışma yaptığı Tuna-1 kuyusu nerede?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan herkesin beklediği müjdeyi Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde açıkladı. Erdoğan'ın yaptığı açıklamaya göre Tuna-1 kuyusunda sondaj çalışması yapan Fatih gemisi 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetti.

Haberler - ntv.com.tr 21.08.2020 - 15:57 | Son Güncelleme : 21.08.2020 - 16:08

Fatih sondaj gemisinin çalışma yaptığı Tuna-1 kuyusu nerede?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde kamuoyunun merakla beklediği "müjde"yi açıkladı.

Bugünkü sevinci bize Fatih gemisi yaşattı diyen Erdoğan "Türkiye tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdi. Fatih sondaj gemimiz 20 Temmuz'da başladığı Tuna-1 kuyusu sondajında 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetmiş durumda'' dedi.

TUNA-1 KUYUSU NEREDE?

Tuna-1 kuyusu Zonguldak'ın Karadeniz Ereğli ilçesinin 175 km açığında yer alıyor.

Fatih sondaj gemisi 29 Mayıs'ta İstanbul'dan Trabzon Limanı'na uğurlanmıştı. Geminin 103 metrelik kulelerinin köprülerden geçebilmesi için Haydarpaşa Limanı'nda demonte edilmiş ve kulelerin montajı Trabzon Limanı'nda yapılmıştı.

20 Temmuz'da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Fatih sondaj gemisinin Karadeniz'deki ilk sondajına Tuna-1 lokasyonunda başladığını duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasıyla 'Sakarya gaz sahası' adını alan Tuna-1 bölgesi Karadeniz Ereğli'nin yaklaşık 150 km açığında, Bulgaristan ve Romanya ile kara suları sınırına yakın bir bölgede. Sondaj yapılan Tuna-1, Karadeniz'deki ilk sondaj yapılan lokasyon olarak biliniyor.

Sayfa Yükleniyor...