Terim, Galatasaraylı futbolcu Umut Bulut'un Ankara'daki terör saldırısında yaşamını yitiren babası Kemal Bulut'un Kayseri'nin Yeşilhisar ilçesindeki cenaze törenine katıldıktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Son derece üzgün olduğunu belirten Terim, "Bir baba düşünün evladıyla gurur duyuyor daha düne kadar... O gururu yaşamak için maça geliyor ve dönüşte şu anda Kemal beyi yolcu ediyoruz. Bizim ülkemiz böyle bir ülke değil" diye konuştu.

Ülkenin birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğunu vurgulayan Terim, şunları kaydetti:

"Ne oldu bize bilmiyorum ama farklılıkların zenginlik getirdiği ülkeyiz esasında. Yüzyıllardır burada beraber yaşayan, beraber yaşamasını bilen bir ülkeyiz biz. Çok önemli, değerli insanları çıkaran ülkeyiz biz. Öyle bir an geliyor ki maalesef şu an canlarımızı yolcu ediyoruz. Gencecik insanların niye kanı akar, niye şehit olur bunu anlamakta zorluk çekiyorum. Hakikaten çok üzgünüm ama ülkeme seslenmek istiyorum. Yaşam hakkının terörle sınanmadığı bir ülke olması gerek bizim ülkemiz."

Fatih Terim, terörü lanetlediğini vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

"Her sabah neşeyle işe giden anneler, babalar, neşeyle okula giden çocukların olduğu bir ülke bizim ülkemiz. Herkes ışıkla, güneşle uyanmak istiyor. Bunun için de hepimizin ülkemize sahip çıkmasına ihtiyacı var. Bunu yapanları lanetliyorum, yardım edenleri lanetliyorum. Bu konuda onlardan yana olan herkesi lanetliyorum, terörü lanetliyorum. Gencecik canların niye gittiğini, neden bunun yapıldığını herkes sorguluyor. Hepimizin beraber olacağı, birlik olacağı ve bunlara karşı geleceği bir Türkiye istiyorum. Buradan herkese bunu seslenmek istiyorum. Allah rahmet eylesin, yaralılara acil şifalar versin. Tüm evlere Allah sabır versin. Tüm ülkeye de Allah akıl versin."

Umut'un yanında olacaklarını dile getiren Terim, sözlerini şöyle tamamladı:

"Daha önce de telefonla görüşmüştük, şimdi de burada görüştük. Kolay değil tabi ki. Babanız sizin maçınıza sizinle gurur duymaya geliyor. Siz eve döndüğünü zannediyorsunuz ama hayatını kaybediyor. Herkesin bu trajedide muhakkak bir hayat hikayesi var ama Umut’u sorduğunuz için Umut’u anlatıyorum. Nasıl bir travma geçirdiğini anlıyorum. Diğerlerine de Allah sabır versin. Allah herkese akıl versin. Kolay bir şey değil. Ben Umut’un maçtan önce babasıyla görüştüğünü biliyorum. Maçtan sonra görüşüp görüşmediğini bilmiyorum ama çok emin değilim. Allah rahmet eylesin."