Kemal Kılıçdaroğlu: Faturayı gariban bürokrata çıkarıyorlar

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, emniyet müdürlerinin değil, İçişleri ve Adalet Bakanlarının istifa etmesi gerektiğini belirterek, “Ülkeyi yönetenler istifa etmiyor, faturayı gariban bürokrata çıkarıyorlar” dedi.

Anadolu Ajansı 14.10.2015 - 16:29

Kemal Kılıçdaroğlu: Faturayı gariban bürokrata çıkarıyorlar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, temaslarda bulunmak üzere Gaziantep’e geldi.

Daha sonra konvoy eşliğinde Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanlığını ziyaret eden Kılıçdaroğlu, Başkan Mustafa Kemal Güneş'ten esnafın durumu hakkında bilgi aldı.

Siyasetin varlık nedeninin de bu olguları uygun zeminlerde tesis etmek olduğunu aktaran Kemal Kılıçdaroğlu, "Siyaset kavga aracı, gerginlik alanı, vatandaşı ayrıştırma yeri değildir. Siyaset, vatandaşın derdi varsa onu çözme mekanizmasıdır. Siyaset, işsize iş bulmaktır, esnafın sorununu gidermektir. Biz bu görevlerimizi unuttuk, ayrışma sürecini, kavga dilini başlattık. O yüzden yeni bir dili kullanmaya özen gösteriyoruz" diye konuştu.

Türkiye'deki esnaf ve sanatkarların hepsine "Benim size sözüm var, sözümü tutacağım. Bu ülkede kavga, dövüşü bitireceğiz. Başka çaremiz yok" diye seslenen Kılıçdaroğlu, kendisine oy veren veya vermeyen tüm esnafın her zaman yanında olacağını ifade etti.

Kılıçdaroğlu, Ankara'daki saldırının ardından Ankara İl Emniyet Müdürü, İstihbarat Şube Müdürü ve Güvenlik Şube Müdürü görevlerinden uzaklaştırılmasıyla ilgili soru üzerine, şöyle konuştu:

"İstifa etmesi gerekenlerin ayrılması lazım. Yani İçişleri Bakanı ve televizyonda gülümseyen Adalet Bakanının görevlerinden ayrılmaları veya azledilmeleri gerekiyor. Bürokratın ne günahı var? Sonuçta fatura bürokrata kesiyorlar. Ülkeyi bürokrat yönetmiyor ki, hükümet yönetiyor. Hükümetin başında Sayın Davutoğlu var ve o hükümetin İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı var. Eğer istifa etmeleri gerekiyorsa bu isimlerin istifa etmesi gerekiyor. Şimdi bu işin siyasi sorumlusu vardır. Siyasi sorumlu ben değilim, buradaki esnaf da değil. Siyasi sorumlu kim? Ülkeyi yönetenler. Ülkeyi yönetenler istifa etmiyor, faturayı gariban bürokrata çıkarıyorlar. Onların istifa etmesi gerekir, siyasi sorumluluk da bunu gerektirir."

Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra seçim otobüsüyle sanayi sitesini gezdi, esnafı selamladı.

Sayfa Yükleniyor...