Fazıl Say dünya turnesine çıkıyor

Piyanist ve besteci Fazıl Say, haziran ayını Almanya ve Hollanda'ya düzenleyeceği dev turne ile geçirecek. Sanatçı, 11 eylül'ün ardından orta doğu'da ve dünyada yaşanan trajik olayları anlatan ağıt niteliğindeki ''Anadolu'nun Sessizliği'' isimli eseri yorumlayacak .

Haberler - Anadolu Ajansı 09.06.2009 - 12:07

Fazıl Say dünya turnesine çıkıyor

Piyanist ve besteci Fazıl Say, Almanya ile başlatacağı turnede ünlü radyo orkestrası  Bayerisher Rundfunk ile birlikte Amsterdam'da da 11 Eylül olaylarının ardından yaşananları anlatan ağıt niteliğindeki ''Anadolu'nun Sessizliği'' isimli eseri seslendirecek.

Avrupa turnesinin ilk durağında Almanya'nın Münih kentinde seyirciyle buluşacağını anlatan sanatçı, 11 ve 12 Haziranda Münih'te Bayerisher Rundfunk ile sahneyi paylaşacağını ifade etti. Say, bu orkestra ile iki konser vereceğini  belirterek, orkestrayı Şef Lothar Zagrosek'in yöneteceğini ve konserde Ravel'in  piyano konçertosunu yorumlayacağını kaydetti.


Bayerisher Rundfunk Orkestrası'nın, alanında çok iyi tanınan, başarılı bir orkestra olduğunu ifade eden Fazıl Say, ''Bu orkestra, Almanya'nın efsanevi radyo orkestrasıdır. Bayerisher Rundfunk ile ikinci buluşmamızı 11 ve 12  Haziranda gerçekleştireceğiz'' dedi.
        

''İKİNCİ KEZ TÜRK ESERİ ÇALACAKLAR''
         
Bu konserde kendi bestesi olan ''Anadolu'nun Sessizliği'' başlıklı 3. piyano konçertosunun seslendirileceğini anlatan tanınmış sanatçı, konserde orkestrayı şef Dennis Davies'in yöneteceğini ve solist olarak da kendisinin yer alacağını belirtti.
        

Fazıl Say, konserle ilgili şöyle konuştu:


''Amsterdam'da vereceğim bu konserlere Concertgebau Salonu ev sahipliği yapacak. Royal Concertgebau Orkestrası, 1970'lerde Ulvi Cemal Erkin'in bir  eserini çalmıştı. Bu da tarihlerinde yorumlayacakları ikinci Türk eseri olacak. Bu orkestra ile de ikinci buluşmamız. İlkinde 2004 yılında Çaykovski'nin  konçertosu ile izleyici karşısına çıkmıştık.


Konserde yorumlayacağımız, 'Anadolu'nun Sessizliği', Paris Ulusal Orkestrası'nın siparişi üzerine olan bir eser. Bu eseri 2001 yılında besteledim  ve Ocak 2002'de de Paris'te ilk seslendirilişini yapmıştım. Daha sonra , Almanya, Japonya ve daha pek çok ülkede defalarca seslendirdik.''


Söz konusu yapıtın ''Silence of Anatolia'' adıyla CD kaydının da yapıldığı ifade eden Say, bestenin ilk bölümünde Anadolu ve sessiz bozkırların işlendiğini, ikinci bölümün ''İnat-Obstinacy'' ismini taşıdığını söyledi. Say, ''İkinci bölüm, daha kişisel. İkinci ve üçüncü bölüm arasında ise uzun bir piyano  emprovizasyonu (doğaçlama) var. Son bolum ise '9-11' adını taşıyor ve eserin  bestelenişine denk gelen 11 Eylül ve sonrası Orta Doğu ve dünyada yaşanan trajik olaylara bir ağıt niteliğinde besteledim'' diye konuştu.
         
FAZIL SAY İÇİN FESTİVALLER AYI
         
Fazıl Say'ın turneleri Temmuz ayında da devam edecek. Sanatçının gelecek ay ilk turne durağı 6 Temmuzda Fransa'nın Saou kenti olacak.


Kentte düzenlenecek festival kapsamında Mozart ve Haydn'ın yapıtları ile izleyici karşısına çıkacak olan Say, 9 ve 10 Temmuzda Almanya'nın Stuttgart kentinde sahne alacak. Konserde, Prokofieff'in 3. piyano konçertosu  seslendirilecek.


Piyanist ve besteci Say, 17 Temmuzda İtalya'nın Cernobbio kentinde seyirciyle buluşacak. Sanatçı, Cernobbio Festivali'nde Mozart'ın eserleriyle  izleyici karşısında olacak.
Say'ın Temmuz ayındaki son konseri, 31 Temmuzda Avusturya'nın Salzburg kentinde gerçekleştirilecek. Düzenlenecek festivalde, keman sanatçısı Patricia Kopatchinskaja ile sahneye çıkacak olan Fazıl Say, Bach'ın yapıtlarından oluşan programla festivale katılacak.

Sayfa Yükleniyor...