NTV

Fazıl Say prömiyeri Antalya'da

Anadolu Ajansı

Türkiye

Sanat yönetmenliğini Fazıl Say'ın yaptığı, 25 Kasım-17 Aralık'ta düzenlenecek 12. Uluslararası Antalya Piyano Festivali'nde Say'ın yeni eseri 'Dört Şarkı Op 37'nin Türkiye prömiyeri yapılacak.

Antalya Büyükşehir Belediyesince düzenlenen, sanat yönetmenliğini Fazıl Say'ın yaptığı 12. Uluslararası Antalya Piyano Festivali, 25 Kasım-17 Aralıkta yapılacak.

Festivalin 25 Kasımdaki açılış konserinde, Fazıl Say'ın bestelediği ''Trompet Konçertosu''nu ünlü trompet sanatçısı Gabor Boldoczki seslendirecek.

Ardından Fazıl Say ve Gabor Boldozcki, Shostokovich'in ''Piyano, Trompet ve Yaylı Çalgılar Konçertosu''nu birlikte yorumlayacak.

Say'ın tüm dünyada ilgi gören ''İstanbul Senfonisi'' eserinin de yer aldığı konserde Şef Gürer Aykal yönetimindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası sahne alacak.

Festival kapsamında klasik müzik dergisi Andante adına düzenlenen gecede, Fazıl Say'ın yeni eseri ''Dört Şarkı Op 37''nin Türkiye prömiyeri yapılacak. Nazım Hikmet'in ''Masallar Masalı'', Ingeborg Bachmann'ın ''Die Grose Fracht'' (Büyük Yük), Turgut Uyar'ın ''Göğe Bakma Durağı'', Rilke'nin ''Der Panther'' (Panter) adlı şiirlerden oluşan ''Dört Şarkı'da, Elif Şahin'in piyanosuna bas Szymon Chojnacki eşlik edecek.

Festivale doğuştan gözleri görmeyen, 1988 doğumlu ünlü Japon piyanist Nobuyuki Tsujii de katılacak.

Festivalin bu yılki keyifli sürprizlerinden biri, klasik müziği eğlenceli sahne şovlarıyla birleştiren Igudesman&Joo. Dünyanın ilgiyle takip ettiği ikili ''A Little Nightmare Music'' adlı şovlarıyla, klasik müzik ve kahkahayı aynı sahnede buluşturacak.

Festival, ünlü besteci ve piyanist Michel Camilo Trio ile keyifli bir caz gecesine de ev sahipliği yapacak. Latin ve caz müziğin efsane isimlerinden, Grammy ve Emmy ödüllü piyaniste Charles Flores ve Cliff Almond eşlik edecek.

The Sunday Times'ın ''Her performansta ellerini kusursuz kullanıyor. O çalarken ruhunu hissediyorsunuz'' yorumunu yaptığı Finlandiyalı besteci, şef ve piyanist Olli Mustonen, festivale katılacak bir diğer güçlü isim. Ünlü piyanist, Bach, Shostokovich ve Rachmaninoff'un eserlerinden oluşan bir programla sanatseverlerin karşısına çıkacak.

Uzun süredir birlikte çalışmanın getirdiği uyum ve sıra dışı teknikleriyle klasik müziğe yeni bir yorum getiren Ufuk ve Bahar Dördüncü kardeşler de perküsyonun usta isimleri Francois Volpe ve Sebastien Cordier ile birlikte sahne alacak. Konser gecesinde ikili, bu yıl çıkardıkları ''Makrokosmos Dörtlüsü'' adlı albümünden örnekler sunacak ve Prokofiev'in ''Kül Kedisi Süiti''ni seslendirecek. Konserde Fazıl Say'ın ''Varyasyonlar op 32'' eserinin Türkiye prömiyeri de yapılacak.

Dans ve müziğin ateşini aynı sahnede buluşturan İspanyol piyanist David Peña Dorantes ve grubu, festivalin en hareketli gecelerinden birine imza atacak. ''APiano Abierto'' gecesinde, piyaniste Yelsy Heredia (kontrabas), Faikal Kourrich (keman), Nano Peña (perküsyon) eşlik edecek. Flamenko dansçıları Manuela Rios ve Joaquin Grilo ise danslarıyla izleyenlere unutulmaz bir gece yaşatacak.

Festivalin kapanışını 17 Aralıkta festivalin daimi orkestrası Moskova Virtüözleri ve şef Vladimir Spivakov yapacak. Konserlerin tamamı Antalya Kültür Merkezi'nde verilecek.

Liszt anılacak
Ünlü Macar besteci ve piyano virtüözü Franz Liszt, doğumunun 200'üncü yılında Antalya'da da anılacak.

Festival kapsamındaki ''Liszt Gecesi''nde ünlü bestecinin ''Faust Senfonisi'' adlı eserinin hiç seslendirilmemiş bir versiyonu ilk kez Antalya'da seslendirilecek.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Macaristan Büyükelçiliğinin iş birliğiyle ''Liszt Sergisi'' düzenlenecek. Antalya Kültür Merkezi fuaye alanında açılacak sergi, festival süresince gezilebilecek.

Halk konserleri devam ediyor
Kentin her noktasına ulaşabilmeyi hedefleyen festivalde bu yıl da halk konserleri verilecek.

Fazıl Say Döşemealtı Orfe Atlı Spor Kulübü'nde, Igudesman&Joo ikilisi Akdeniz Üniversitesinde, Ufuk&Bahar Dördüncü Kepez Kültür Salonu'nda, Alman caz piyanisti Dieter Koehnlein ise Antalya Kültür Merkezi'ndeki Perge Salonu'nda müzikseverlerle buluşacak.

Festivalde Gürer Aykal, Gabor Boldoczki, Lara Melda, Olli Mustonen, Birsen Ulucan, Elif Şahin&Szymon Chojnacki ve Vladimir Spivakov, Büyükşehir Belediyesi İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı, Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Güzel Sanatlar Fakültesi, Antalya Koleji ve Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde düzenleyecekleri atölye çalışmalarıyla öğrencilerle bir araya gelecek.