Fazıl Say 'son geceyi' anlattı

Türkan Saylan, hasta haliyle mayıs ayı başında Lütfi Kırdar'daki Fazıl Say konserine gitmişti. Say, o geceyi 'yaptığı konuşma moralli bir veda, vasiyet gibiydi" şeklinde özetledi.

20.05.2009 - 00:37

Fazıl Say 'son geceyi' anlattı

Prof. Türkan Saylan'ı, Fazıl Say anlattı. Canlı Gaste'ye Berlin'den bağlanan Say, cenazeye katılamadığı için 'kahrolduğunu' belirtirken Saylan'ın, mayıs ayı başında verdiği konserde 'morali bir veda' gerçekleştirdiğini düşündüğünü söyledi.

Say, Ergenekon soruşturması kapsamında Saylan'ın yaşadıklarına da değindi ve 'ahlaksızlıktır' dedi.

Fazıl Say şöyle konuştu:

Benim Türkan Saylan'la ilişkim çok eskiye dayanır. 15 yıl önce ilk konserimin yaratıcısı ÇYDD'dir. Kendisi, adı duyulmamış birine inandığıu için o konsere önayak olmuştur. İnandığı gen sanatçılara destek olurdu ve onlardan biri de bendim.

O konser çok ilginçtir ve İstanbul'da verdiğim ilk konserlerden biridir. New York'ta bir yarışmada birinci olmuştum ve kendisine benden bahsedildiğini biliyorum. Beni tavsiye etmişler ve konseri ayarladılar. Sahnenin arkasına büyük bir Türk bayrağı asılıydı. Bana gelerek 'bu gösteriş olsun diye değil. Atatürk zor şarltlar altında konser salonları kurdu. Hocalar yetişltirdi...' demişti ve o konuşmayı hiç unutamam. O bayrak çok akılda kalıcı ve doğruydu. Türkan hanım bana yol gösterici biriydi.

Son konserle ilgli talep benden gelmişti. Türkan hanım ve ÇYDD için çok fazla şey yapmak isterdim. Oraya katılan 2000 kişi; güzel kalpli insanlar, aynı sayıda kız öğneciye burs sağladılar. Keşke sayı daha da fazla olsaydı.

Bizim için eğitim çok önemli ve medeniyetin temelidir eğitim. Bu yüzden Türkan hanıma yapılan haksızılığa hemen cevap vermek gerekiyordu. Yetersiz kalındığını bile söyleyebilrim. Özellikle de hükümetin gerçekçi bir yaklaşım sergilemesi gerekirdi.

Hayatının son günlerinde olduğunu ifade ediyordu zaten. 'Fişimi çekin' ifadeleri... Ergenekon soruşturması kapsamanında bir deri bir kemik kalmış bir kadının evinin aranması bana göre ahlaksızlıktır. Çok daha fazla yardıma çalışmalıydık. ÇYDD ile benim faaliyetlerim devam edecek.

O gece gelip gelemeyeceğini son dakikaya kadar bilmiyordum ve 'gelirse seviniriz' diyorduk. Geldi ve konserin ona iyi geldiğini düşünüyoruz. Hem naklen yayın nedeniyle hem de oradaki kişilere yaptığı konuşma moralli bir veda, vasiyet gibiydi. Herkes görevini biliyor. Medeniyeti elimizden bırakmamaya çalışacağız.

Ayrıca, bugün cenazede bulumamadığım için kahroluyorum. İptali imkansız olan bir konser için Berlin'deyim ama kalbim istanbul'da; yakınlarım cenazeye gittiler. Ben de buradan notalarımın sesini Türkan hanım için İstanbul'a yollayacağım.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...