Fazıl Say yeniden yargılanacak

Ünlü Piyanist ve besteci Fazıl Say'ın "hükmün açıklamasının geri bırakılması" kararına yönelik bir üst mahkemeye itirazı kabul edildi. Say hakkında önümüzdeki günlerde yeniden yargılama yapılarak, yeni bir karar verilecek.

26.04.2013 - 16:33

Fazıl Say yeniden yargılanacak

Piyanist ve besteci Fazıl Say'a, "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan verilen 10 aylık hapis cezası hükmünün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin karara yapılan itiraz, üst mahkemece kabul edildi.

Say'ın avukatı Meltem Akyol'un, önce İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi'ne sunduğu ve bu mahkemece reddedilmesinin ardından bir üst mahkeme olan İstanbul Nöbetçi 29. Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderilen itiraz dilekçesine ilişkin karar verildi.

İstanbul Nöbetçi 29. Asliye Ceza Mahkemesi, hakkında verilen 10 aylık hapis cezası hükmünün açıklanması, 5 yıllık denetimli serbestlik şartıyla geri bırakılan Fazıl Say'ın avukatının itirazını yerinde görerek, İstanbul 19. Asliye Ceza Mahkemesi'nin kurduğu bu hükmün kaldırılmasını kararlaştırdı.

Mahkeme, bu kararı, İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi'nin verdiği hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının Yargıtay yolunun kapalı olması, bu kararın sanığın aleyhine olması, sanığın herhangi bir suç işlemesi durumunda hapisle cezalandırılma yoluna gidileceği ve cezanın para cezasına çevrilemeyeceğini öngörerek verdi.

Yargılamada sanık Say ile ilgili verilen "hükmün açıklanmasının geri bırakılması" kararından önce sanığa haklarının ayrıntılı bir şekilde anlatılmadığını ve bu kararın sanığın aleyhine netice doğurduğunu da belirten mahkeme, bu tür usulü eksiklikler nedeniyle itirazı kabul etti.

Bu kararın ardından, hüküm kurulan dava dosyası yeniden, yargılamayı yapan İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Mahkeme, usule göre dosyayı yeniden açarak, yargılama yapacak. Fazıl Say, yeni bir duruşma günü verilerek yargılanacak.

10 AY HAPİS CEZASI ALMIŞTI
Piyanist ve besteci Fazıl Say 15 Nisan'da verilen kararla, "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak" suçundan 10 ay hapisle cezalandırılmış, bu hükmün açıklanması ise 5 yıllık denetimli serbestlik şartıyla geri bırakılmıştı. Sanığın avukatı Meltem Akyol, dün kararı veren mahkemeye itirazda bulunmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...