Fazıl Say'ın kaleminden 'Yalnızlık Kederi'

Piyanist ve besteci Fazıl Say, ''Yalnızlık Kederi'' isimli ikinci kitabını okurla buluşturdu.

Anadolu Ajansı 16.07.2009 - 10:21

Fazıl Say'ın kaleminden 'Yalnızlık Kederi'

Fazıl Say, bugün kitabevlerinin raflarında yerini alan kitabıyla ilgili bilgi verirken, sanat çalışmalarının yanı sıra değişik tarihlerde çeşitli konularda yazılar yazdığını ifade etti.

Kitapta yer alan yazılarının bir kısmını Facebook üzerinde paylaştığını aktaran Say, kitabın editörlüğünü gazeteci ve müzik yazarı Serhan Bali'nin üstlendiğini söyledi.

Bazı yazılarını ilk kez bu kitapta okurla paylaştığını dile getiren sanatçı, ''Bu yazıların bir kısmı ilk kez bu kitapta var. Bunun yanı sıra 'Uçak Notları' adlı ilk kitabımdaki 1998 yazılarımdan da bu kitap için 45 sayfalık bir derleme yapıldı'' dedi.

Say, kitapta, ayrıca gazeteci Zeynep Oral, müzisyen Güvenç Dağüstün, Sivas olaylarında yaşamını kaybeden şair Metin Altıok'un kızı Zeynep Altıok ve Olivier Bellamy'nin yazılarının da yer aldığını kaydetti.

Fazıl Say'ın Doğan Kitap'tan okurla buluşan ''Yalnızlık Kederi'' isimli kitabının son sayfaları da ''Uçak Notları'' adlı kitabından alınan ve yaşam öyküsüyle birlikte klasik müzik bestecilerini ve eserlerini konu alan renkli satırlarına ayrılıyor.

''AB Kültürlerarası Diyalog Elçisi'' sıfatını da taşıyan sanatçının müzik ve sanatın yanı sıra toplumsal ve sosyal olaylara ilişkin yorumlarının da yer aldığı yazılarının bulunduğu kitabın tanıtımında şöyle deniliyor:
''Dünyanın dört bir yanında yüzlerce konser veren, sayısız ödül kazanan, eğitmenlik yapan Fazıl Say, yaşayan en ünlü piyanistlerden biri. Mozart, Beethoven, Haydn, Bach, Stravinsky gibi bestecilerin eserlerini yorumladığı sıra dışı performansları bir yana, yaşadığı toprakların müziğinden ve kültüründen esinlendiği oratoryoları ve konçertolarıyla da dünya klasik müzik repertuvarında yer edinmiş bir dünya sanatçısı Say. Ancak piyanistliği ve besteciliği kadar düşünceleriyle de gündemde o.''

Fazıl Say'ın ikinci kitabı ''Yalnızlık Kederi'' 178 sayfadan oluşuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...