Ekolojik Üreticiler Derneği'nden mektup var... Bakın neler yazılı...

"Ekolojik ürün üreticisi bilgili olmak zorundadır. Toprağı, tohumu, ürünü tanımalı ve onunla kurmuş olduğu ilişkide konvansiyonel tarımdan farklı olarak topraktan aldığını geri vermeyi, yerel tohumları kullanmayı önemsemektedir.

Bilgi sahibi olmalıdır çünkü; karşılaştığı sorunları çözmede konvansiyonel tarım örneğinde olduğu gibi doğayı dışarıdan manipüle eden araçları kullanmak yerine tamamen ekolojik araçları/yöntemleri kullanır. Bu durum aynı zamanda ekolojik ürün üreticisinin doğaya ve insana karşı sorumlu olması anlamı da taşımaktadır.

Doğayı kendi dışında bir gerçeklik olarak algılamak yerine, kendisinin de bir parçası olduğu gerçeği onunla kurmuş olduğu ilişkide sadece tek yönlü bir ilişki yerine çift yönlü bir ilişkinin varlığını sağlar. Bu ilişki türünde topraktan aldığını yeniden toprağa vererek çift yönlü ilişkiyi sağlamlaştırır. Üreticinin toprağına iyi bakması onun bu sorumluluk duygusundan kaynaklanır.

Son olarak ta ekolojik ürün üreticisi fedakardır. Konvansiyonel tarımda kullanılan emekten daha fazlasını kullanır. Ot ile mücadelede ilaç yerine, emeği ile onunla mücadele eder. Bu mücadelenin en büyük örneği Kadıköy Ekolojik Pazarı’na katılan üretici arkadaşlarımız. Hava koşullarının kötü olduğu dönemde sulu sepken kar yağarken üreticiyle tüketiciyi buluşturmak için çaba sarf eden üreticilerimiz, fedakârlığın ne olduğunu, ne olması gerektiğine dair en önemli örnekleri oluşturmaktadır. Hava koşulları çok kötü olmasına rağmen Kadıköy halkına karşı sorumluluk duyarak açıldığı 27 Ocak Çarşamba gününden itibaren fedakârlığını göstermiş ve Kadıköy sakinleri de bu fedakârlığı ödüllendirmiştir. Geçen süreçte ilginin gittikçe artması ile fedakârlık karşılığını bulmaya başlamıştır. Ekolojik Üreticiler Derneği’nin bileşenlerini oluşturan üretici arkadaşlar teşekkürü hak ediyor. Her çarşamba Kadıköy Özgürlük Parkı’nda fedakâr üreticilerimizi ziyaret edebilirsiniz."