NTV

Federasyonun parası şikeye mi gitti?

Türkiye

Türkiye Futbol Federasyonu’ndan Fenerbahçe’nin tesisleri için alınan 5 milyon liranın bir bölümünün şike harcamalarında kullanıldığı öne sürüldü.

İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı’nca yürütülen şike soruşturmasında birçok önemli bilginin kamuoyuna yansıtılmadığı iddia edildi.

Bu bilgiler arasında yer alan önemli bir iddia, Milliyet gazetesinde yayınlandı.

Haberde şu ifadelere yer verildi:

Şike soruşturması dosyasının en önemli bölümlerinden birisini, Türkiye Futbol Federasyonu’ndan Fenerbahçe’ye aktarılan parasal kaynağın bir bölümünün şike faaliyetlerinde kullanılması oluşturdu. Bu çerçevede, polisin takiplerinde çok önemli bilgilere ulaşıldı.

Dosyada yer alan bilgilere göre; Mahmut Özgener, federasyon seçimlerinde Aziz Yıldırım’ın desteğini alabilmek için Yıldırım’a yasal ya da yasadışı her türlü desteği vermeye çalıştı.

İddiaya göre Yıldırım, federasyondan istediği anda rahatlıkla kulübüne para aktarabilmekteydi. Yıldırım, bu paraların bir kısmını şike faaliyetlerinde kullandı.

Aziz Yıldırım, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak 19 Nisan 2011’de Ankara’ya gitti. Yıldırım, Başbakan Erdoğan’dan, FB tesislerinde kullanacağını belirterek, 5 milyon TL federasyon yardımı talep etti. Erdoğan’ın bu talebe olumlu cevap verdiğini Yıldırım, daha sonra Özgener’e iletti. 21 Nisan 2011 günü de Özgener, Yıldırım’a paranın onaylandığı bilgisini verdi.

Bu paranın kulübe aktarılmasından sonra 29 Nisan 2011’de kulübün Mali İşler Müdürü Tamer Yelkovan, Fenerbahçe’nin oynayacağı maçlar için şike faaliyetleri yürüten kişileri tek tek yanına çağırıp görüşme yaptı. Bu görüşmelerde, federasyondan alınan paradan şike faaliyetlerinde kullanılmak üzere aracılara para verildiği saptandı.

Yelkovan ilk olarak Olgun Peker ile birlikte hareket eden Sami Dinç’e şike faaliyetlerinde kullanılmak üzere para vereceğini, Şekip Mosturoğlu’na, “Sami bana gelebilir, Ayşe tatile çıksın” şifresiyle bildirdi.

Daha sonra İlhan Ekşioğlu’nu yanına çağıran Yelkovan, şike faaliyetlerinde yer alan Ali Kıratlı’ya ödeme yapmak üzere para verdi. Son olarak Bülent İşçen’in aracılığıyla Ahmet Çelebi ve Abdullah Başak’a para ödemesi yapıldı.

Teknik takiplerde, Yıldırım’ın özel girişimleri sonrasında 5 Nisan 2011’de federasyondan alınan ödeneğin 200 bin lirası Eskişehir-Fenerbahçe maçı için şike parası olarak kullanıldı.