İbrahim Kalın: Ferguson'da kimse hendek kazmamıştı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Cizre'deki terör olayları ve alınan güvenlik önlemlerine, ABD'de siyahi bir gencin polis tarafından öldürülmesi sonrasında yaşanan olaylardan örnek verdi.

ntv.com.tr 15.09.2015 - 13:49

İbrahim Kalın: Ferguson'da kimse hendek kazmamıştı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda basın toplantısı düzenledi.

Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Kalın, son dönemde yaşanan terör olaylarına değindi.

Sokağa çıkma yasağı başta olmak üzere alınan önlemlere yönelik eleştirilere yanıt veren Kalın, ABD'den bir örnek verdi.

2014 yılında ABD'nin Missouri eyaletine bağlı Ferguson kasabasında siyahi bir gencin polis tarafından öldürülmesi sonrasında protesto gösterileri düzenlenmiş ve protestolar ülkenin bir çok bölgesine yayılmıştı.

Kalın, "Ferguson'da kimse hendek kazmamıştı. Ama sokağa çıkma yasağı dahil her türlü önlemin alındığını gördük" ifadelerini kullandı.

Teröristleri sevindirecek eylemler içinde olunmaması gerektiğini belirten Kalın şu ifadeleri kullandı:

"Türk-Kürt Sünni-Alevi fark etmez her vatandaşımızın güvende yaşaması için el birliğiyle mücadele ediyoruz. Bu mücadele kararlı bir şekilde devam edecektir. 

Cizre gibi yerde yaptığı girişimlere hiçbir demokratik ülkede müsamaha gösterilmez. Güvenlik güçlerimiz de bu konuyla ilgili kararlı bir mücadele vermişlerdir. Abartılı haberlerin yayıldığını görüyoruz. 

ABD'nin Ferguson eyalatinde yaşananlardan örnek vermek gerekirse, Ferguson'da kimse hendek kazmamıştı. Ama sokağa çıkma yasağı dahil her türlü önlemin alındığını gördük. Vatandaşlarımızın, STK'ların, iş çevrelerinin sağduyu ile hareket etmesi büyük önem arz ediyor."

"İSRAİL ATEŞLE OYNUYOR"

İsrail'in Mescid-i Aksa'daki saldırılarına da değinen Kalın, "Mescid-i Aksa'daki her ihlal ve işgal hareketi ateşle oynamaktır. İsrail şu anda ateşle oynuyor" ifadelerini kullandı.

Kalın şöyle devam etti: "Mescid-i Aksa Külliyesi içerisindeki bölüme Müslümanların girişini engelleyen İsrail askerleri, maalesef onlarca kişinin de yaralanmasına neden oldu. Bunun amacının ne olduğunu biliyoruz. El-Halil kentinde Hz. İbrahim Cami'nde yaptıkları gibi Mescid-i Aksa'nın da belli bölümlerini zamansal ve mekansal olarak taksim etmeye çalışmaktadır İsrail yönetimi. Böylece oraya aşırılıkçı Yahudi yerleşimcilerin girmesini meşrulaştırmaya çalışmaktadır. Bunlar yapılırken İsrail askerlerinin koruması altında kirli postallarıyla Mescid-i Aksa'nın pak topraklarına, halılarına, camilerine ayak basmalarını şiddetle kınıyoruz."

Sayfa Yükleniyor...