Ferit Edgü kitaplığı genişliyor

Ferit Edgü'nün 50 sanatçı hakkında yazılarından oluşan kitabı 'Görsel Yolculuklar' ve yazarın Hakkâri’de Bir Mevsim' kitabını inceleyen 'Ferit Edgü'nün Hakkari'si' Sel Yayıncılık'tan çıktı.

25.11.2011 - 17:29

Ferit Edgü kitaplığı genişliyor

Görsel Yolculuklar
Rembrant’tan Bacon’a; Goya’dan Picasso’ya; Matisse’den Fikret Muallâ’ya; Osman Hamdi’den; Lifij’den, Bedri Rahmi’ye, Turan Erol’a; Abidin Dino’dan, Avni Arbaş’tan, Yüksel Arslan’a Ergin İnan’a, Fahrelnisa Zeid’e, Aliye Berger’e, Nejad’a uzanan, 50’ye yakın sanatçı üzerine 50’den fazla yazı.

Bir yazarın, görsel sanatlara kırk yıl boyunca kuram ve kuraldışı bakışının toplamı.

Ferit Edgü’nün Hakkâri’si
Mahmure Kahraman, Ferit Edgü’nün Hakkâri’si adlı kitabında, yazarın Hakkâri’de geçen iki romanını, Kimse ile O / Hakkâri’de Bir Mevsim’i Rus Biçimciliği, Yeni Eleştiri ve yapıt-odaklı yorum çerçevesinde çözümlüyor.

Bu iki romanın iç mekanizmalarını, sanatsal bütünlüğünü ve okurda yarattığı izlenimleri açığa çıkarmayı amaçlayan bu titiz çalışma, romancı Ferit Edgü’nün dünyasına açılan bir kapı niteliğinde.

FERİT EDGÜ, 1936 yılında İstanbul’da doğdu. 1954-58 yılları arasında Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümünde (Bedri Rahmi Atölyesi) okudu.

Daha Akademi yıllarındayken, ressamlar ve resim sanatı üzerine yazmaya başladı. Sanatçılarla söyleşi yaptı. 1958 yılında Paris’e gitti ve ilk yıllarında çalışmalarının ağırlık noktasını resim oluşturdu.

Paris’te yaşadığı yıllar (1958-67) boyunca, yaşayan önemli Türk ve yabancı ressamlarla dostluk kurdu.

1970’lerin ortasından sonra sayısız sergiler düzenleyip Fikret Muallâ, Bedri Rahmi, Eren Eyüboğlu, Abidin Dino, Avni Arbaş, Eşref Üren, Orhan Peker, Yüksel Arslan, Ergin İnan gibi sanatçıların sergilerini düzenledi, kitaplarını yayımladı.

Resim sanatıyla olan yakın ilişkisini, yazarlığını zenginleştirip tamamlayan tutkusu olarak niteleyen yazar, son kırk yılda yerli yabancı onlarca sanatçı üstüne yüzlerce yazı yazdı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...