FETÖ elebaşı Gülen'in yeğenine tahliye

Yargıtay, KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin davada FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in yeğeni Muhammet Sait Gülen'in de aralarında bulunduğu 6 sanığa verilen hapis cezasını az bularak bozdu. Yeniden hakim karşısına çıkan Gülen, tutuklu bulunduğu süre dikkate alınarak adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Haberler - DHA 15.03.2022 - 12:06

FETÖ elebaşı Gülen'in yeğenine tahliye
Muhammet Sait Gülen, 2016 yılında tutuklanmıştı. Muhammet Sait Gülen, 2016 yılında tutuklanmıştı.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in yeğeni Muhammet Sait Gülen ve Muzaffer Alıcı adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

FETÖ elebaşı Gülen'in yeğeni Muhammet Sait Gülen, 23 Temmuz 2016'da, 10 Temmuz 2010'daki Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sorularının sızdırılmasına ilişkin soruşturma kapsamında Erzurum'da gözaltına alınmıştı.

6 YILDIR TUTUKLUYDU

Ankara'ya getirilen Gülen, 4 Ağustos 2016'da çıkarıldığı nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Gülen hakkında 'silahlı terör örgütü üyesi olmak', 'resmi belgede zincirleme sahtecilik' ve 'kamu kurum ve kuruluşlarının zararına zincirleme dolandırıcılık' suçlarından iddianame düzenleyerek dava açtı.

Ankara 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Gülen, 2 Mayıs 2019'da 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı, diğer 2 suçtan beraat etti.

Gülen'in avukatının karara yaptığı itiraz, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi (İstinaf) 21'inci Ceza Dairesi tarafından reddedildi.

YARGITAY CEZAYI AZ BULDU

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya, Yargıtay'a taşındı. Yargıtay 3'üncü Ceza Dairesi, Gülen'in de aralarında bulunduğu 6 sanığa verilen cezayı az bularak bozdu.

Yargıtay, sanıkların örgütün mahrem yapılanmasında yer almaları, konumları, faaliyetleri ve üstlendikleri görev dikkate alındığında verilen cezanın az olduğuna hükmetti.

Sanıklar, bozma kararının ardından Ankara 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden hakim karşısına çıktı.

Tutuklu sanıklar Muhammet Sait Gülen, Muzaffer Alıcı ve Hava Ordu duruşma salonunda hazır bulunurken, tutuksuz sanık Hakan Aytekin de SEGBİS'le katıldı. Firari İbrahim Halil Caymaz ve Rasim Bulut ise duruşmaya katılmadı.

ADLİ KONTROLLE SERBEST

Mahkemede savunma yapan Gülen, uzun süredir tutuklu bulunduğunu söyleyip tahliyesini istedi. Diğer sanıklar da savunmalarını yaparak beraatlerini talep etti.

Avukat beyanlarının ardından kararını açıklayan mahkeme, tutuklu sanıklar Muhammet Sait Gülen ve Muzaffer Alıcı'nın, tutuklu bulundukları süreyi dikkate alarak haftada bir imzayla adli kontrolle tahliyesine, Hava Ordu'nun tutukluluğunun devamına karar verdi.

Duruşmaya gelmeyen Caymaz ve Bulut haklarında da yakalama kararı çıkarıldı. Öte yandan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın tahliye kararına itirazı da Ankara 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesince reddedildi.

Sayfa Yükleniyor...