FETÖ itirafçısı yüzbaşı: Strese dayanamadım

FETÖ üyesi olduğunu itirafının ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Yüzbaşı Burak Akın'ın, yakalanacağını anladığı ve strese dayanamayarak teslim olduğunu söylediği öğrenildi.

NTV Haber 09.01.2018 - 15:33 | Son Güncelleme : 09.01.2018 - 17:23

FETÖ itirafçısı yüzbaşı: Strese dayanamadım

Fetullahçı Terör Örgütü üyesi olduğunu söyleyerek Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne teslim olan, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler'in koruma subayı Yüzbaşı Burak Akın'ın ifadesinin ayrıntıları ortaya çıktı.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında yaralandıktan sonra 21 Temmuz 2016'da görevine yeniden başladığını söyleyen Akın, son şüranın ardından Kara Kuvvetleri Komutanı olan Orgeneral Zeki Çolak'ın da kendisinden şüphelenmediğini söyledi. 

Burak Akın, görevine Koruma Müdürü Gökhan Erdim ile birlikte devam ettiğini ancak Erdim'in kendisinden şüphelendiğini belirterek şunları kaydetti:

"Hakim Albay Mehmet Yüzbaşıoğlu'nun 'Önümüzdeki hafta 700 kişilik ekibe Ankara'da ankesörlü telefon operasyonu yapılacak' dediğini duydum. Ben de örgüt üyeleriyle sık sık ankesörlü telefonla konuştuğum için kendimin de alınacağını düşündüm. Protokol Subayı Gürsel Aygar da 'Sizi biliyorum, gizlisiniz' gibi sözler söyledi. Yakalanacağımı anladım. Ertesi gün, bu strese dayanamayarak komutanlarıma neler yaşadığımı anlattım ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim oldum." 

Yüzbaşı Akın 25 Aralık gecesi sabaha kadar gözaltına alınacağını düşünerek uyumadığını hatta kendisine bir çanta da hazırladığını söyledi. 

"AYRILMAK İSTEYİNCE TEHDİT EDİLDİM"

Akın FETÖ ile ilk kez 13 yaşındaki dershane öğrencisiyken tanıştığını, askeri lisede "Cenk" kod adını kullandığını kaydetti.

2011 yılında örgütten ayrılmak isteyince tehdit edildiğini de öne süren Akın, "Hami kod isimli örgüt mensubu bana neden görüşmelere gitmediğimi sordu. Bana 'Allah'ın şefkat tokadını yersin' şeklinde imalı tehditlerde bulundu. Mesleki olarak sıkıntılar yaşayacağımı düşünerek tekrar görüşmelere devam ettim" ifadelerini kullandı.

"GÖRÜŞME İSTEĞİNİ KABUL ETMEDİM"

İtirafçı Yüzbaşı Akın, kendisi gibi serbest bırakılan Yüzbaşı Abdülkadır Koçyiğit'in FETÖ mensuplarının temas kurma isteğini ilettiğini söyledi . 2017 yılı Aralık ayındaki görüşmede bu isteği kabul etmediğini anlattı .

MADALYA ALMIŞTI

Yüzbaşı Akın, 15 Temmuz gecesi dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak'la birlikte karargaha gelmişti. Komutan Çolak, derdest edildiği alanda darbeci askerler tarafından vurulmuştu. Yüzbaşı Akın, FETÖ’cülere direndiği gerekçesiyle madalya da almıştı.

FETÖ üyesi olduğunu itiraf ederek savcılığa teslim olan Burak Akın, itirafçı olduğu gerekçesiyle adli kontrol şartı konularak serbest bırakılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...