FETÖ'cüler Erdoğan'ın evini izleyen kameraların görüntülerini ne yaptı?

FETÖ'cülerin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kriptolu telefonlarını dinlediği, Başbakanlık Konutu ve ikametgahına 'böcek' yerleştirdikleri biliniyordu. Emniyet Genel Müdürü Selami Altıok, FETÖ'cülerin bugüne kadar bilinmeyen uygulamalarından birini anlattı.

191912-erdoğan-kısıklı1.jpg

17-25 Aralık FETÖ'cü darbe girişiminin karanlık kalan yönlerinden birini, Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi bugünkü köşesine taşıdı.

Selvi, 17 Aralık'tan 24 saat sonra Emniyet Müdürlüğü görevini üstlenen Selami Altınok'ın ağzından aktardı: 

"Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın konutu, çalışma mekânları gibi korumada birinci derecede önemli merkezler başta olmak üzere Istanbul, MOBESE sistemi tarafından 24 saat görüntülü ve canlı olarak izlenmekteydi. Izleme işlemi Emniyet bünyesindeki Haberleşme Şube Müdürlüğü tarafından yapılıyordu.

İstanbul dijital kameralar tarafından izlenirken, bir yer istisna tutulmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kısıklı'daki evi ve eve çıkan cadde ve sokaklardaki kameralar, MOBESE sistemine bağlanmamıştı. Emniyet'teki MOBESE merkezinden Erdoğan'ın konutunun bulunduğu Kısıklı'daki bölgede ne olduğunu göremiyorduk.

Bu işin üzerine gittim. Sistem dışı bırakılan kameralar yerinden kayıt alıyor, görüntüler kameraların hafıza kartına kaydediliyor, sonra bu görüntüler bir ekip tarafından manuel olarak alınıyordu. Manuel olarak alınan görüntülerin Emniyet'te de kayıtları çıkmadı. Çünkü Istanbul'daki MOBESE sisteminin bakım ve kontrolü FETÖ'cü 'Sürat Bilişim Şirketi'ne verilmiş. Bu şirket Kısıklı'daki konutun kamera kayıtlarını düzenli olarak almış, ancak Emniyet'in kayıtlarına sokmamış. Belli ki Emniyet dışında bir merkezde bu görüntülerden işlerine geleni arşiv yapmış, işlerine gelmeyenleri imha etmişler. Erdoğan'a yönelik bir darbe girişiminde kullanılmak üzere...  Bunun üzerine ASELSAN'la işbirliği yaparak Kısıkli'da Cumhurbaşkanımızın konutu başta olmak üzere bölgeyi MOBESE sistemine dahil ettik."

Abdülkadir Selvi yazısını, "FETÖ'nün uzun bir süredir Erdoğan'a karşı darbe hazırlıkları yaptığı konusunda hâlâ kuşkusu olan var mı?" sorusuyla bitirdi.

Sayfa Yükleniyor...