FETÖ'nün Doğan Medya Center'ı işgal davası yarına ertelendi

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Doğan Medya Center'ın işgal edilip yayınının kesilmesi ve çıkan olaylarda 1 vatandaşın şehit edilmesine ilişkin davada, Hürriyet binasına giren erler ifade verdi.

mahkeme

Binanın önünde oldukları sırada bina dışındaki vatandaşların kendilerine küfür etmeye başladıklarını anlatan Altıntaş, "Yüzbaşı Süleyman Ateş Kaya da önce küfür edip sonra bu dışarıdaki kişilere G3 ile ateş etmeye başladı. Bize de 'Ateş edin, vurun' dedi. Biz korkuyorduk. Daha sonra bina içine girdik, Sülayman Kaya askerleri yerleştirdi. 'Katları kontrol edin, hiç insan kalmasın' dedi. Zaten fazla insan yoktu yukarıda. Bina boş gibiydi. Daha sonra geliyorlar demeye kalmadan binanın içinde kayboldu. Nereye gitti bilmiyorum. Biz içeri girişte kaldık. Binanın telefonundan 155'i aradık. 5 veya 6 askerdik. Gaz ve gözyaşartıcı bomba atılmaya başlandı. Sonra bir polis amiri bizi gördü. 'Gelin' dediler, sigara verdiler, gözümüze limon sürdüler. Bize anlattılar, ülke karıştı diye" diye konuştu. 

"YÜZBAŞI YANLIŞ YAPANI VURUN EMRİ VERDİ"

Mahkeme Başkanı'nın "Erlerden ateş eden oldu mu?" sorusuna sanık Altıntaş, "Bilmiyorum. Kendimi yere attım" dedi. Tam binanın önüne geldiklerinde yüzbaşı Süleyman Ateş Kaya'nın 'Kapıyı açın' demesi üzerine güvenlik amirinin kapının kurşun geçirmez cam olduğunu belirterek "Açılmaz, yapmayın çocuklara zarar gelir" dediğini de belirtti. Mahkeme Başkanı'nın sorusu üzerine sanık Altıntaş, "Helikopterden inmeden önce yüzbaşı Süleyman, 'Yanlış yapanı vurun emri' verdi. İçeride de 'Yaklaşan olduğunda ateş edin. Siz Türk askerisiniz dokunulmazlığınız var' dedi" şeklinde cevap verdi. 

"DARBE OLDUĞUNU DÜŞÜNMEDİK"

Tutuksuz sanık er Harun Darı ise "Spor salonu görevlisiyim. Mühimmat alınması söylendi. Sonra heliopter pistine götürdüler, biz ordu komutanını koruyacağımızı sandık. Binaya gideceğimiz söylendi. Komutana sorduk, 'CNN Türk binasına gidiyoruz, oranın güvenliğini sağlayacağız' dedi. Binaya geldiğimizde yüzbaşı Süleyman, piyade tüfeğiyle ateş etti. Güvenlik amiri geldi, 'Ne yapıyorsunuz' deyince Süleyman Ateş Kaya, 'Kapıyı açın' dedi. Güvenlik amiri 'anahtar yok. Binaya ateş ederseniz kurşun geçirmez, zarar görürsünüz' dedi. Sonra anahtarları bulup açtı. İçeri girdik, ama ne yapacağımızı bilmiyorduk. İçerideki görevlilerin elleri ensesindeydi. İnsanların bize karşı suç işleyecek bir durumu yoktu. Bazı kişilere binayı boşaltmalarını söyledim. Herkes zemin kata indi. Sonra binada ışıklar kesildi. Daha sonra yüzbaşı bizi Kanal D binasına götürdü. Bize çatışacak mühimmat var dedi. Sonra tekrar Hürriyet binasına gittik. Komutanım buraya geliş amacımız ne dedim. Polis geliyor ne yapacağız dedim. Ateş edin dedi. Biz ateş etmedik. Biz ateş etmeyince yola ve halka ateş etti. Bunun üzerine halktan biri 'Biz de askerlik yaptık' dedi küfür etti. Süleyman Ateş Kaya yere diz çöküp nişan aldı. 'Ne yapıyorsunuz' dedim. Ateş etmedi" şeklinde konuştu. Sanık Darı, şikayetçi avukatının sorusu üzerine "Ateş etmedim. Darbe olduğunu da düşünmedik. Binayı boşaltın dediğimizde, bir beyefendi 'Siz ne yapıyorsunuz? Böyle bir emir yoktur. Siz yanlış yapıyorsunuz' dedi. Yüzbaşı Süleyman Ateş Kaya da 'Sana mı soracağım emri' dedi. Buna şahit oldum" dedi. 

"YÜZBAŞI HALKA ATEŞ ETTİ"

Tutuksuz sanık er Abdullah Akar da CNN Türk binasına iner inmez, yüzbaşı Süleyman Ateş Kaya'nın havaya ateş ettiğini, çoğu insanın kaçtığını, kapılar açıldıktan sonra ikiye ayrılarak yüzbaşı Süleyman ile birlikte Hürriyet binasına girdiklerini, daha sonra herkese tek tek "Ablacığım, ağabeyciğim dışarı çıkın" dediklerini söyledi. akar, kötü niyetli olsaydım, orada temizlikçi olan ablayla konuşmazdım. Bana memleketimi sordular. Sonra yüzbaşı, herkesi dışarı çıkarmamızı söyledi. Herkesi dışarı çıkardık. Bir süre siper aldık. Yüzbaşı halka ateş etti. Dışarıdan 'Nasıl askersin, hain' diye bağırdı. Yüzbaşı, 'Ben Güneydoğu'da ne analar babalar gördüm, karşılığı bu mu" dedi, ateş etti. Polisler bize ateş ediyordu" diye konuştu. Olaylar sırasında 3 el havaya ateş ettiğini söyleyen Akar, amacının kendini korumak olduğunu belirtti. 

Duruşma sanıkların ifadesi alınması için yarına ertelendi.

Sayfa Yükleniyor...