FETÖ'nün imamlarına 45 bin lira maaş

Eskişehir'deki FETÖ soruşturmasının gizli tanığı, imamlara 45 bin lira maaş verildiğini öne sürdü.

DHA 07.08.2016 - 15:08 | Son Güncelleme : 07.08.2016 - 15:12

lira34.jpg

Eskişehir'de Fethullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 12'si tutuklu 89 kişinin yargılandığı davada, savcılığın hazırladığı 887 sayfalık iddianamede yer alan 'Adil Gerçek' kod adlı gizli tanık ifadesinde Eskişehir'deki bölge imamlarının sayısının 25 olduğu ve bunlara aylık 45 bin lira maaş verildiğini öne sürdü.

Gizli tanık Eylül 2015'teki ifadesinde Eskişehir'de Fethullah Gülen Cemaatine ait yurtlar, öğrenci evleri ve okuma evleri bulunduğunu, yurt dışındaki okullara eleman yetiştirildiğini söyledi.

ESKİŞEHİR 2 EYALETE BÖLÜNDÜ

Eskişehir'de Fethullah Gülen cemaatinin iki ayrı yönetime bölünmüş bir yapı olduğunu anlatan gizli tanık şöyle devam etti:

"Osmangazi Üniversitesi tarafına bir eyalet imamı, Anadolu Üniversitesi tarafına da ikinci bir eyalet imamı görevlidir. Eyalet imamlarının altlarında yardımcıları olan aynı zamanda tüm parasal işlerin takibini, kaydını yapan kişiler mevcuttur. Toplanan paraların gayri resmi muhasebesini yapan kişiler vardır. Yani daha doğrusu paralar muhasebe işine bakan kişiler tarafından bizzat toplanmaktadır. Eskişehir'de bu şekilde Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi olmak üzere iki eyalete bölünmüştür."

45 BİN TL CİVARINDA MAAŞ

Her bir eyaletin başında bölge imamı olduğunu belirten gizli tanık, şöyle konuştu:

"Her bir bölge imamının altında da dörderli gruplardan oluşan küçük bölgeler vardır. Bu bölgelerin başında da bölge imamları vardır. Bu bölge imamları eyalet imamlarına bağlı çalışırlar. Eskişehir'de büyük ve küçük bölge imamlarının sayısı 25 civarındadır. Bu imamlar Eskişehir'de toplanan paralardan maaş almaktadırlar. Ayrıca cemaate ait şirketler üzerine bu kişiler sigorta ettirilmektedir. Bu kişilere aylık toplam 45 bin TL civarında maaş verilmektedir."

GÜLEN'İ SEVMELERİ İÇİN SOHBETLER YAPILIYOR

Cemaatin, üniversite sınav sonuçlarının açıklanıp Eskişehir'de üniversite okumak için öğrencilerin gelmeye başlaması üzerine bu öğrencileri kazanmak için çalışma yaptığını anlatan gizli tanık şöyle devam etti:

"Üniversite kayıt tarihlerinde görevlendirilen kişiler gar, otogar ve üniversite kampüsleri civarlarında gezerek öğrenciler ile irtibat kurmakta, kendilerine barınabilecekleri yurt ya da ev temin edilebileceği söylenmekte, kayıt işlemleri sırasında bu kişiler esnaflardan alınan araçlarla getirilip götürülerek güvenleri kazanılmaktadır. Cemaat mensupları öğrencileri yurt ve evlerde kalmaya ikna ederken yurt ve ev ücretini verememeleri durumunda kendilerine burs verileceği söylenerek ikna edilmektedir. Her evin yada yurdun müdürü bir alt bölge imamına bağlı olarak çalışır. Bu müdürlere ev abisi de denilmektedir. Aynı şekilde bayanların kaldığı yurt ve evler içinde ev ablaları vardır. Bölge imamları evlerde ve yurtlarda dini sohbetler yapmaktadır ve Fethullah Gülen'i sevmeleri için sohbetler yapılmaktadırlar."

200 MÜTEVELLİ İŞADAMI

Cemaate para yardımı yapan esnaf ve işadamlarının 'mütevelli' olarak tanımlandığını belirten gizli tanık şunları söyledi:

"Bu Türkiye'nin her tarafında aynı şekildedir. Eskişehir'de yaklaşık 200 kadar mütevelli işadamı vardır. Ayrıca yaklaşık 150 mütevelli, 100 civarında da memur mütevelli bulunmaktadır. Eyalet imamı kendisine bağlı mütevelli işadamlarına her yıl için toplanmaları gereken himmetin oranını bildirmektedirler. Bu miktar her kişinin maddi gücüne göre değişmektedir. İşçi ve memurlar için ise ayrı birer kişi vardır. Bunların vereceği miktarı da bu kişiler belirlemektedir. Bazı mütevelliler nakit para verdikleri gibi bazıları ise çek, senet olarak himmet ödemektedirler. Ayrıca bazıları himmetlerini arsa ya da tarla olaraktan ödemektedirler. Muhasebeciler topladıkları her kuruşu kayıt altına almaktadırlar. Bu kayıt ve belgeler genellikle cemaate avukatlık yapan, cemaate mensup avukatların bürolarında tahsis edilen bir odada tutulmaktadır."

YEMEN VE SUDAN'A PARA GÖNDERİLDİ

Eskişehir'de toplanan paraların her yıl başka bir ülkeye gönderildiğini söyleyen gizli tanık, "Son olarak Yemen ülkesine gönderildi. Ancak Yemen'e para gönderen birim Osmangazi eyaletidir. Anadolu eyaleti ise son olarak Sudan'daki okullara para göndermiştir. Ayrıca ülke içerisinde de ihtiyacı olan illerdeki okullara para gönderildiğini de biliyorum. Toplanan paralar cemaate bağlı kişiler tarafından bir şekilde yurtdışına gönderilmektedir. Eskişehir'de bildiğim kadarı ile esnaflardan toplanan yıllık himmet miktarı 6-7 milyon TL civarındadır" dedi.

İL İMAMINA FETHULLAH GÜLEN KARAR VERİYOR

Cemaat mensuplarının başka illere tayin de edildiğini anlatan gizli tanık, "İl imamları karşılıklı görüşerek ihtiyaçlarını bildirmekte, bunun üzerine ihtiyaç duyulan kişinin yaptığı görev nazara alınarak başka ile tayini çıkartabilmektedir. Bir kişinin il imamı ya da ülke imamı olarak tayinde görevlendirilmesi için Fethullah Gülen karar vermektedir" diye konuştu.

Cemaat üyeleri aralarındaki haberleşmelerin 'talk cocoa' isimli akıllı telefon uygulaması ile internet üzerinden yapıldığını kaydeden gizli tanık "Facebook, Whatsap gibi uygulamalar cemaatin işleri ile ilgili olarak kullanılmaz. Cemaat içerisinde görevli kişiler çok sık telefon hattı değiştirirler, bazen başkalarının isimlerine kayıtlı telefon hattı kullanılır" dedi.

Gizli tanık, Eskişehir'de cemaatle bağlantılı 250'ye yakın erkek öğrenci evi, 100'e yakın kız öğrenci evi bulunduğunu söyledi.

Sayfa Yükleniyor...