FETÖ'nün soru hırsızlığına yeni dava

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) yaptığı sınavların sorularını ele geçirerek örgüt üyelerine dağıtmasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, 6'sı eski ÖSYM çalışanı 10 kişi hakkında dava açıldı.

Anadolu Ajansı 16.02.2018 - 19:10

FETÖ'nün soru hırsızlığına yeni dava

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosunda görevli Cumhuriyet Savıcısı Hakan Tural tarafından hazırlanan iddianamede, sınav sorularının çalınmasını ÖSYM Soru Hazırlama ve Geliştirme Başkanlığına sızan örgüt üyelerinin sağladığı belirlendi.

Kurumda çalışmayan bilgisayar mühendisi bir FETÖ üyesi tarafından bir yazılım geliştirildiği kaydedilen iddianamede, ilgili kurumdaki görevli örgüt üyesi vasıtasıyla soruların hazırlandığı bilgisayara da bir yardımcı program yükledikleri ifade edildi.

Bu programın, basım işlemi için matbaaya götürülmek üzere 'SIR' cihazına yüklenen soruların bir kopyasını sistem üzerinde usulsüz olarak tutulmasını sağladığı anlatılan iddianamede, usulsüz olarak sistemde kalan sınav sorularının ÖSYM'de görevli örgüt üyeleri tarafından sanal sunucudan alınarak FETÖ mensuplarına verilmek üzere örgüt yöneticisi olan şüpheliye götürüldüğü ve soruların FETÖ üyelerine dağıtımının sağlandığı aktarıldı.

Soruşturma kapsamında 6'sı eski ÖSYM çalışanı olan 10 şüpheli hakkında, "silahlı terör örgütü kurma ve yönetme", "silahlı terör örgütüne üye olma", "ÖSYM kanununa muhalefet", "bilişim sistemine hukuka aykırı müdahale suretiyle haksız çıkar sağlama" ve "kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık" suçlarından cezalandırılmaları talep edildi.

SORUŞTURMA

Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Ender Coşkun, soruşturma savcısı olarak görev yaptığı dönemde Bakanlar Kurulu kararıyla ÖSYM'nin kozmik odası olarak bilinen Soru Hazırlama ve Geliştirme Başkanlığında incelemelerde bulunmuştu.

ÖSYM'nin son yıllarda yaptığı sınavlara ilişkin incelemeler yapan Coşkun'un başsavcıvekili olarak görevlendirilmesinden sonra soruşturma savcı Hakan Tural'a devredilmişti.

Soruşturmayı tamamlayan Tural, sınav sorularının sızdırılmasında yer aldığı iddiasıyla 10 şüpheli hakkında dava açtı.

Sayfa Yükleniyor...