FETÖ’ye mali operasyon: Ünlü isimler ve holdingler listede

İstanbul merkezli 18 ilde, sabah saatlerinde FETÖ’nün iş dünyası yapılanmasına yönelik operasyon başlatıldı. Aralarında ünlü isimlerin de olduğu 187 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu, bazı büyük holdinglerde aramalar yapıldığı kaydedildi. Şüphelilerin tüm mal varlıklarına da el konuldu.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı - DHA 18.08.2016 - 08:30 | Son Güncelleme : 18.08.2016 - 17:40

FETÖ’ye mali operasyon: Ünlü isimler ve holdingler listede
ARŞİV

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) iş dünyası yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında İstanbul merkezli 18 ilde TUSKON ve üye şirketlere operasyon düzenlendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca yürütülen soruşturma çerçevesinde, TUSKON Başkanı Rızanur Meral, Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kavurmacı, Eroğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu, Baklavacı Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Güllü ve Faruk Güllüoğlu Baklavaları'nın sahibi Faruk Güllü'nün de aralarında bulunduğu 187 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Bunun üzerine Aydınlı Grup, Eroğlu Holding ve Güllüoğlu Baklavaları'nın da aralarında bulunduğu 204 adreste arama başlatıldı.

Haklarında gözaltı kararı verilen şüphelilerin bir kısmının TUSKON yönetiminde bulunduğu, bazılarının ise üye olduğu belirtildi.

Soruşturma kapsamında tüm şüpheliler hakkında, ''terör örgütüne üye olmak'' ve ''terör örgütüne finans sağlamak'' suçlarından işlem yapılacağı kaydedildi.

65 KİŞİ GÖZALTINDA

Soruşturma kapsamında aralarında Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kavurmacı, babası Mustafa Şevki Kavurmacı, Eroğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu, Baklavacı Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Güllü ve Faruk Güllüoğlu Baklavaları'nın sahibi Faruk Güllü'nün de yer aldığı 65 kişi gözaltına alındı.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral'in yurtdışında olduğu öğrenildi. Diğer şüphelileri ise arama çalışmaları sürüyor.

ÖMER FARUK KAVURMACI'NIN OFİSİNDEN GÜLEN'İN PLAKETİ ÇIKTI

Operasyon sırasında Kavurmacı'nın ofisinde yapılan aramada, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in kitapları ve Gülen tarafından verilen plaket bulunduğu ve bunlara el konulduğu kaydedildi.

ŞÜPHELİLERİN TÜM MAL VARLIKLARINA EL KONULDU

Bu arada İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hakkında gözaltı kararı bulunan 187 şüphelinin tüm mal varlıklarına el konulmasına karar verildi.

Bu kararın, OHAL kapsamında yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname ile ''mal varlığı ile ilgili tedbir-el koyma'' kararları alan hakimlik yetkililerinin soruşturma savcılığına devredilmesi çerçevesinde alındığı öğrenildi.

GÜLLÜOĞLU'DAN AÇIKLAMA

Güllüoğlu'nun resmi internet sitesinden yapılan açıklamada "Baklavacı Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı M. Nejat Güllü, başlatılan FETÖ/PDY soruşturması kapsamında bu sabah bilgisine başvurulmak üzere emniyet müdürlüğüne götürülmüştür" denildi.

EROĞLU HOLDİNG’DEN AÇIKLAMA

Gözaltı listesinde ismi bulunan Nurettin Eroğlu'nun yönetim kurulu başkanı olduğu Eroğlu Holding'den konuya ilişkin bir açıklama geldi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bilindiği gibi Fettullahçı Terör Örgütü’nün darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında mali şube ekipleri bir süredir çok sayıda şirkette aramalar yapmakta, çeşitli bilgi ve belgeleri incelemektedir. Bu kapsamda 18 Ağustos 2016 tarihinde sabah saatlerinde Eroğlu Holding binasının bir katında Yönetim Kurulu Başkanımızın geçmişte TUSKON’daki adından dolayı bir arama gerçekleştirilmiştir. Görevlilere gerekli tüm bilgiler ve belgeler verilmiş, bunun üzerine arama kısa sürede sona erdirilmiştir.

Eroğlu Holding’in, ne soruşturmaya konu olan TUSKON ile ne de Fettullahçı Terör Örgütü’ne finans sağlayan herhangi bir kurumla ilişkisi bulunmamaktadır. Holding Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Nurettin Eroğlu TUSKON yönetiminde değildir, bu kuruluşla herhangi bir bağlantısı yoktur.

Bu soruşturma çerçevesinde Holding ve bağlı şirketlerin faaliyetlerini etkileyecek hiçbir bir değişiklik, kurumumuzun itibarına gölge düşürecek herhangi bir olumsuzluk söz konusu değildir. Tüm yöneticilerimiz ve çalışanlarımızla hepimiz görevimizin başındayız, devletimizin yanındayız, Türkiye için üretmeye devam ediyoruz."

Sayfa Yükleniyor...