HDP'li Serpil Kemalbay: FETÖ'yü mü içinizden tasfiye ediyorsunuz?

AK Partili belediye başkanlarının istifalarına değinen HDP Eş Genel Başkanı Kemalbay, "Siz, FETÖ'yü mü içinizden tasfiye ediyorsunuz? Çaktırmadan bunu mu yapıyorsunuz?'' diye sordu.

Haberler - Anadolu Ajansı 24.10.2017 - 16:16

HDP'li Serpil Kemalbay: FETÖ'yü mü içinizden tasfiye ediyorsunuz?

HDP TBMM Grup Toplantısı'nda gündemdeki konuları değerlendiren HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, Van depreminin 6. yılı olduğunu belirterek, depremde yaşamını yitirenleri saygıyla andıklarını söyledi.

Kemalbay, "Bazı sosyal medya hesaplarında çıkan haberler, Abdullah Öcalan'ın can güvenliğiyle ilgili soru işaretleri yaratmıştır. Öcalan'ın sağlık ve güvenlik halinin iyi olduğunun tespit edilmesi için avukatlarının, ailesinin ve vekillerimizin ziyareti gerçekleşmeli" dedi.

Serpil Kemalbay, ", 15 Temmuz darbe girişiminden sonra bir darbe yaşıyor. Darbe girişimi, AKP, saray darbesine dönüştü. OHAL ve KHK'larla bu ülke tam bir diktatörlükle yönetiliyor" iddiasında bulundu.

İl ve ilçe müftülüklerine nikah kıyma yetkisi veren yasal düzenlemeye de değinen Kemalbay, yasanın kadınların hiçbir sorununa çözüm üretmediğini öne sürdü. AK Parti Hükümeti döneminde "kadınların, erkek şiddetiyle yaşamlarını yitirdiğini" savunan Kemalbay, "En az 6 bin kadın, erkek şiddetiyle yaşamını yitirdi. Bunları ortadan kaldırmak, ölümleri engellemek için ne yaptınız Ne yaptınız da şimdi boşanmayla, evlenmelerle ilgili yasalar çıkartmaya çalışıyorsunuz" diye konuştu.

HDP'nin kadınların partisi olduğunu ifade eden Kemalbay, kadınların iradesini ve kadın temsilini partilerinde güçlü kıldıklarını, siyasette eşit temsili yerel yönetimler ve Mecliste dahil olmak üzere her kademede uyguladıklarını söyledi. Kemalbay, "En çok kadınlara saldırıyorlar. Vekilliği düşürülen beş milletvekilimizden dördü kadın. Leyla Zana'nın da milletvekilliğini düşürmeyi planlıyorlar" ifadelerini kullandı.

Gültan Kışanak ve Fırat Anlı'nın bir yıl önce "rehin alındığını" iddia eden Kemalbay, şöyle konuştu:

"Bugün AKP-saray rejimi İstanbul, Bursa, Balıkesir'deki yerel yönetimleri görevden alıyor. Bizim belediyelerimize kayyum atayanlar şimdi kendilerine hizmet etmediklerini düşündükleri için yerel yönetimlere kayyum atıyorlar. Buradan AKP Genel Başkanı'na bir kez daha seslenelim: Siz, FETÖ'yü mü içinizden tasfiye ediyorsunuz? Çaktırmadan bunu mu yapıyorsunuz? 'Metal yorgunluğu' felan dediniz, aslında yaptığınız bu mu? Yerel seçimler, genel seçimler gelirken çaktırmadan içinizde bir temizlik mi yapıyorsunuz Size bir kez daha söyleyelim; AKP'nin içerisinden FETÖ'yü temizlemek kekten unu temizlemek gibidir. Yapamazsınız, başaramazsınız, boşuna uğraşmayın. Bizim belediyelerimiz tam bir abluka altındadır. Kayyum atanmakla kalmadı aynı zamanda belediyeler karakol haline gelmiş durumdadır."

Sayfa Yükleniyor...