İnsanlar güvenlik sağlanması, şiddetin durması, siyasi istikrarın sağlanması ve hükümeti kurulması için zorunlu olarak AKP'ye oy verdi. Ama söz verilen güvenlik hala sağlanamadı.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, İngiltere Parlamentosu Avam Kamarası'ndaki konferansta konuştu.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesine değinen Yüksekdağ, siyasi iktidarın bu cinayetle ılımlı ve objektif mücadele yürüten ve bağımsız siyaset yapanlara yaşam alanı tanımayacağını kanıtlamış olduğunu savundu.

"Duymuş olduğunuz gibi Elçi'nin siyasi iktidarın denetiminde öldürüldüğünü düşünüyoruz" diyen Yüksekdağ sözlerine şöyle devam etti:

"Kısa bir süre önce siyasi iktidarın temsilcileri tarafından hedef gösterildi ve adeta hakkında bir linç kampanyası yürütüldü. Görüntüler ve tanıklar olayın basit bir kaza kurşunu olmadığını gösteriyor. Tahir Elçi, hedef gösterilerek, planlı bir şekilde katledildi.

Bunun anlamı şu; Türkiye iktidarı daha büyük ve tehlikeli bir savaşa girmeye hazırlanıyor. Kapsayıcı ve ılımlı siyasetçileri önünde bir engel olmaktan çıkarmak istiyor. Türkiye'de kimsenin başka bir taraf olmasına izin vermiyor, mutlaka kutuplaşmak zorunda bırakıyor.

Tahir Elçi'nin de aslında ölüm nedeni bir Kürt olmasıydı ve bölgede Kürtlerin bir statü kazanma mücadelesine inanıyor olmasıydı."

Suriye istikrar ve demokrasi dışarıdan enjekte  edilemez. PYD Suriye'nin içindeki istikrar gücüdür.

BARIŞ SÜRECİ
Barış süreci ile ilgili soruları yanıtlayan Yüksekdağ, AKP hükümetinin yeniden Öcalan ile masaya oturması gerektiğini söyleyerek "Türkiye'nin toplumsal ve siyasal dengesini sağlayan en önemli merkez İmralı'dır" diye konuştu.

Yüksekdağ, Öcalan dışında başka bir ismin barış sürecinde rol alıp alamayacağı yönündeki bir soruya da şu yanıtı verdi:

"PKK ve Kandil ve Öcalan a bağlı. Esas olarak müzakere temel tarafı Kandil. Ve onu bağlayan tek lider Öcalan'dır. Şunu çok net söyleyebilirim; Hükümet sorunu çözmek istiyorsa Öcalan'dan başka şansları yok. Kandil Öcalan'dan başkasını aracı olarak kabul etmez. Biz işin Parlamento boyutunda muhatap olabiliriz sadece."