Fikirtepe'de arsa sahipleri eylem yaptı

Fikirtepe'de 5 yıl önce sözleşme imzalamalarına rağmen evlerine kavuşamayan vatandaşlar eylem yaptı.

Anadolu Ajansı 10.01.2016 - 19:39

Fikirtepe'de arsa sahipleri eylem yaptı

İstanbul Fikirtepe'de bazı arsa sahipleri, binalarını yıkıp yeniden yapmadığı iddiasıyla anlaşma yaptıkları inşaat firmasını protesto etti.

Mandıra Caddesi'ndeki söz konusu inşaat firması önünde toplanan arsa sahipleri, pankart açıp bir süre slogan attı.

Duruma tepki gösteren arsa sahipleri adına basın açıklaması yapan Erdal Mert, 5 yıl önce imzalanan sözleşmenin uygulanmamasının kendilerini mağdur ettiğini anlattı.

Basın açıklamasının ardından gazetecilere açıklama yapan avukat Songül Aybirdi Güler de arsa maliklerinden bir kısmının sözleşmelerini feshettiğini aktardı.

Bu fesihlere karşılık firma tarafından bir cevap gelmediğini söyleyen Güler, şunları kaydetti:

"Davalar açılacak. fesihte haklı olduğumuza dair ve maddi, manevi tazminat istemli firma aleyhinde yargılama süreci başlayacaktır. Kat karşılığı inşaat sözleşmeleri yapıldıktan sonra sözleşme yapıldığına ilişkin tapular şerh ediliyor.

Haliyle bu şerhler kaldırılmadığı için kişilerin mülkiyet hakkı kısıtlanmış oluyor. Kentsel dönüşüm çerçevesinde, burada yeniden bir inşaat yapılması, başka bir firmayla anlaşma yapılması ve eksik kalan bu işin tamamlanması şansı da şerhlerle ortadan kalkmış oluyor.

650 tane arsa maliki var ama bir kısmının notere gidip sözleşmeleri feshetmeye maddi gücü de yetmedi. Haliyle bir kısım fesih yapabildi ve o fesihlerden sonra yine o kişiler dava açacaklar ama bu tabii ki uzun yargılama sürecine sebep olacağı için insanların mağduriyetini dile getirilmesi sizler aracılığıyla mümkün olacaktır."

Açıklamanın ardından, gruptakiler dağıldı. 

Sayfa Yükleniyor...