Fikirtepe'de talep 1+1 ve 2+1 yönünde

Sel Proje'den Mimar Nuran Evrensel, İstanbul'da kentsel dönüşümle adı anılan Fikirtepe'de konut tercihlerinde 1+1 ve 2+1 dairelerin öne çıkacağını açıkladı.

Haberler 26.02.2013 - 14:06

Fikirtepe'de talep 1+1 ve 2+1 yönünde

Sel Proje'den Mimar Nuran Evrensel, ntvmsnbc'nin kentsel dönüşümle ilgili sorularını cevaplandırarak Fikirtepe'deki mevcut durumla ilgili bilgi verdi. Fikirtepe için hazırlanan projelerin denetimlerini gerçekleştiren Evrensel, "Fikirtepe'de 1+1 ve 2+1 dairelere talebin daha ağır basacağı görülüyor" dedi.

Fikirtepe'de dönüşüm çalışmaları ne aşamada?
"Fikirtepe’de ömrünü doldurmuş yapıların yenilenmesi için bazı adalarda müteahhitlik firmaları, tapu malikleri ile kat karşılığı anlaşmaları tamamladı. Adaların birleşiminden oluşacak yeni yapı adasında yapılması planlanan projeler ile ilgili bazı gruplar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne vaziyet planı onaylarını yaptırarak avan projelerini İBB İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne sundu. Yol kotları ve alt yapı ile ilgili daha önceden yapılmış bir master plan olmadığı için bu konular ile ilgili çalışmalar İBB, UTK ve ilgili kurumlarca programlanıyor."

Projelerde ne tür özellikler ön plana çıkıyor?
"Fikirtepe bölgesi plan notları gereğince 3 veya 5 katlı baza yapılarak bu baza üzerinde yükselen kuleler, 80 metreye kadar yapılabiliyor. Baza katlarda ticaret yapılabildiği için bölgede ticaret + konut şeklinde binalar yoğunlaşıyor."

Projeleri hangi kriterlere göre değerlendiriyorsunuz?
"Projelerin imar yönetmeliği, yangın, sığınak ve otopark yönetmeliği ile bölgeye ait plan notlarına uygun olup olmadığına bakıyoruz."

Genel tercih ne yönde?
"Henüz hiçbir proje satış lansmanına çıkmamakla birlikte bölgede yapılan fizibilite çalışmalarına göre 1+1 ve 2+1 dairelere talebin daha ağır basacağı görülüyor. Yapılacak projelerde sosyal hayat ile birlikte bir yaşam sunulduğundan konut fonksiyonu oranı yüksek."

Ne tür sosyal donatılar ön plana çıkıyor?
"Donatı alanı olarak terk edilen arsalara ne tür fonksiyonların verileceği ile ilgili kesin bir master plan henüz bulunmuyor. Donatı alanı fonksiyonları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde belirlenecek olup vaziyet planı veya avan proje aşamasında kesinleştirilecek."

Yolların genişlemesi, yeşil alanlar gibi konularda yeni gelişmeler ya da beklentiler nedir?
"Bölgeye ait imar planında ana arterler genişletildi."

Fikirtepe dışında Kadıköy'ün geneli için nasıl bir değerlendirmede bulunursunuz?
"Fikirtepe dışında Kadıköy bölgesi, konut yerleşimi ağırlıklı olup binalar ömrünü doldurdu. 16.05.2012 tarih 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'a göre yenilenebilmek için bölge halkı, mantıklı ve binaları yenileyebileceği bir imar artısı bekliyor."

Semtlere göre ev sahipleri nasıl bir yöntem izlemeli?
"Semtlere göre değil, afet riski altındaki tüm 'de ömrünü doldurmuş yapıların yenilenebilmesi için ilgili Bakanlık ve büyükşehir belediyelerinin koordineli imar planı çıkarması gerekiyor."

Sayfa Yükleniyor...