Fikirtepe'ye yeni proje

İstanbul'da 8 yıl önce planlanmasına rağmen henüz tamamlanamayan Fikirtepe'deki kentsel dönüşüm projesiyle ilgili, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı harekete geçti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Devletimiz elini taşın altına koymuştur" dedi. Bakan Kurum, on binlerce kişiyi ilgilendiren projeyle ilgili yeni planların aralık ayında askıya çıkacağını söyledi.

Haberler - NTV 23.11.2020 - 18:41

Fikirtepe'ye yeni proje

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 8 yıl önce planlanmasına rağmen tamamlanamayan 'un en büyük kentsel dönüşüm projeleri arasında olan Kadıköy - Fikirtepe ile ilgili çalışma başlattı. 

Fikirtepe'de aradan geçen 8 yılda bazı firmalar inşaatları tamamladı, bazı fiirmalar ise bölgede yaşayanlarla anlaşma yapmasına rağmen mali nedenleri gerekçe göstererek çalışmalara başlamadı, evlerinden çıkan on binlerce kişi mağdur oldu.

Bölgedeki boş binalarda çoğunlukla Suriyeli sığınmacılar yaşamaya başladı.

Harabeye dönen binalarda Suriye'deki iç savaşı anlatan filmler de çekildi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Bugün itibariyle 40 yapı adasındaki bu adalardan bir kısmı işine başlamış, bir kısmı yarım kalmış, işlerine başlayan firmalardan teminat alacak, kendilerine 1 ay süre vereceğiz. 1 aylık süre içerisinde projelere başlamazlarsa, Bakanlık olarak bu fiilen başlamış, inşaatı devam eden projelere de biz başlayacağız ve inşallah aşamalı olarak 3 yıl içerisinde yeni yuvalarınızı, sağlam konutlarınızı sizlere teslim edeceğiz" dedi. 

Aralık ayında yeni planları askıya çıkacak Yeni Fikirtepe Projesi'nin, 60 bin kişiyi doğrudan ilgilendirdiği, yatırım değerinin de yaklaşık 5 milyar lira olacağı açıklandı.

Kurum, ayrıca "1,5 milyon metrekare inşaat alanını kapsayan projeye inşallah hızlı şekilde başlayıp etaplar halinde vatandaşlarımıza teslim ediyor olacağız" diye konuştu. 

FİKİRTEPE'DE KENTSEL DÖNÜŞÜM MAĞDURLARI ÇÖZÜM İSTİYOR

Sayfa Yükleniyor...