Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi ile Arap Birliği ülkeleri dışişleri bakanları Gazze'de bir araya geldi.

İlişkili Haberler


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, tarihi ziyaret olarak tanımladığı Gazze ziyaretine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan ve Türkiye'deki 75 milyon kardeşlerinden selam ve mesajlarını ileterek sözlerine başladı.

“Kendi evimizdeyiz” diyen Davutoğlu, şunları kaydetti:

''Türkiye ve Arap dünyası olarak Gazze'de işlenen zulmün karşısındayız. Bizim talebimiz açıktır: O da İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları derhal kaldırması ve bölgede uyguladığı ambargoya son vermesidir. İsrail'in Gazze'yi açık hava hapishanesine çevirmesine izin vermeyeceğiz. Biz, Arap dünyası ile birlikte bu abluka kaldırılana kadar Gazzelilerin yanındayız.

Mavi Marmara şehirlerinin ruhlarını selamlıyoruz. Biliniz ki; karanlığın en koyu olduğu vakit, sabaha en yakın zamandır. Sabah yakındır. Özgür günlere uyanacağınız sabaha kadar sizi Allah'a emanet ediyorum.''

DAVUTOĞLU'NUN GÖZYAŞLARI
Aralarında Ahmet Davutoğlu’nun da bulunduğu dışişleri bakanları heyeti, Filistin Başbakanı İsmail Haniye ile İsrail saldırılarında yaralanan çok sayıda Filistinlinin tedavi gördüğü Şifa Hastanesi'ne geldi.

Hastane önünde toplanan kalabalık Filistinli gurubun sevgi gösterisiyle karşılaşan Davutoğlu, hastanedeki yaralıları ziyaret ederek, sağlık durumlarıyla ilgili bilgi aldı.

Heyetin hastane ziyareti sırasında, İsrail'in savaş uçaklarıyla saldırısında yaralılar hastaneye getirilmeye devam etti. Bakan Davutoğlu, yaralı Filistinlileri görünce gözyaşlarına hakim olamadı.

ACILI AİLEYE TAZİYE
Davutoğlu ardındanİsrail saldırılarında 12 üyesini kaybeden Ed-Delu ailesine de taziye ziyaretinde bulundu.

MISIR'A GİTTİ
Gazze'deki temaslarını tamam Davutoğlu daha sonra Arap dışişleri bakanlarıyla birlikte, Gazze'den ayrılarak, Refah sınır kapısından, Mısır'a geçti.

ÇELİK: SORUMLULUK İSRAİL’İNDİR
İsrail ile Gazze arasındaki ateşkes müzakerelerini desteklemek için Mısır'ın başkenti Kahire'de bulunan AK Parti Genel Başkan yardımcısı Ömer Çelik de bir açıklama yaptı.

Çelik, Twitter hesabından "Hamas'ın tüm dünyanın önünde gerçek bir barış istediğini ortaya koyuyor.İsrail ne istediğini ortaya net koymakla karşı karşıya artık" diye yazdı.

Ateşkes'in bir başlangıç olması gerektiğini söyleyen Çelik "Gazze haklarına kavuşmalı, sorumluluk tamamen İsrail'indir" ifadelerini kullandı.