Kenya’nın çiftlik yıkan, elektrik direklerini deviren devasa yaramazları, 2006’dan beri denemesi süren bir sistem sayesinde, zarara yol açmadan önce engellenebiliyor.

Kenya’lı korucuların yürüttüğü çalışmayla 44 file takılan GPS ve cep telefonuyla donatılmış tasmalar, çiftlikleri yıkmak üzere harekete geçmiş hayvanların engellenebilmesine yarayacak.

Sabıka kaydında 20’den fazla çiftlik istilası, devirilmiş elektrik direkleri ve binlerce dolarlık çiftlik makinesi zararı bulunan Kimani isimli fil üzerinde 2006 yılından beri denenen tasma, korucuların hayvanın daha fazla zarar vermesini engellemesine olanak tanıdı.

“Çiftçilerin birçoğu istilaya uğradıktan çok sonra uğradıkları zararın farkına varıyorlar” diye konuşan sistemin yazılım geliştiricilerinden Jake Wall, fillere takılan tasmaların GPS sistemi sayesinde belirlediği konum bilgisini Nairobi’de bulunan bir sunucuya kısa mesajla ileterek, hayvanın nerede olduğunu kesin olarak belirttiğini ifade ediyor.

Tasmadan gelen konum bilgisini işleyen AnimalLink isimli bir yazılım, sanal olarak belirlenmiş sınırlar içinde hayvanın nerede bulunduğunu operatöre iletiyor, operatör de güvenli bölge dışına çıkan hayvanlarla ilgili bilgiyi park içinde nöbet tutan koruculara ileterek, potansiyel çiftlik istilalarının engellenmesini sağlıyor.

Sistem 44 fil üzerinde çalışıyor ve şimdiden onbinlerce dolarlık zararı engellemiş durumda ancak, fillerin kaçak avcılardan korunmasını sağlayamıyor. Wall, geliştirdiği yazılımı tek seferde 4 saatten daha uzun süre uyku çekmeyen fillerin daha uzun bir süre boyunca hareketsiz kalması durumunda merkezi bilgilendirecek şekilde güncellemek için çalışıyor. Böylece tehlike içinde olan fillerden de haberdar olunabielcek.