Film uğruna neler yapmadılar ki...

Sylvester Stallone, Angelina Jolie, Daniel Craig, Halle Berry... İşte sinema dünyasının 'set kazası kurbanı' olan ünlü yıldızları...

03.02.2010 - 13:35

Film uğruna neler yapmadılar ki...

Dünyanın en popüler sinema dergilerinden Empire'ın İngiltere baskısının internet sitesinde yer alan derlemede ünlülerin geçirdiği set kazalarına yer verildi. Beyazperdenin 63 yaşındaki ''ihtiyar delikanlısı'' Sylvester Stallone'den Oscarlı güzel oyuncu Angelina Jolie'ye, ''kaza rekortmeni'' Jackie Chan'den beyazperdenin son James Bond'u Daniel Craig'e kadar uzanan ''set kazası kurbanı'' ünlüler şöyle:

Sylvester Stallone: ''Rocky'' ve ''Rambo'' serilerinin ünlü oyuncusu Sylvester Stallone, Afganistan Dağlarına tırmanmaktan ok atarak helikopter düşürmeye kadar uzanan zorlu aksiyon sahnelerinde dublör kullanmadan rol alıyor.

63 yaşında olan tanınmış oyuncu, son olarak ''Expandables'' adlı filmde kamera karşısına geçtiğinde feci şekilde boynunu incitti. Filmde Steve Austin ile dövüş sahnesinde boynunda bir ağrı hisseden ünlü oyuncu, daha sonra çok önemli bir operasyon geçirerek boynuna platin takıldı. Yaşadığı sağlık sorunuyla ilgili espri yapan Stallone, ''En çok neye gülüyorum biliyor musunuz, havaalanlarının arama noktalarından geçerken artık üzerimde metal var'' diyor.

Jackie Chan: Uğradığı set kazaları neredeyse bir kitabı dolduracak kadar çok olan Jackie Chan, defalarca boynundan, başından, kollarından, belinden ve bacaklarından yaralandı. Chan'in yaşadığı kazalar arasında en ilginci ise ''Rob-B-Hood'' adlı filmin çekimleri sırasında meydana geldi. Chan, sette yaşanan bir kaza sonucu hastaneye kaldırılırken, kazaya bir dövüş sahnesinin çekimleri sırasında ''yanlış ayakkabı giyen'' dublörün tekmesinin sert şekilde Chan'in göğsüne gelmesinin neden olduğu bildirildi. Oyuncu ise her zaman güvenliğe önem vermesine rağmen çekimlerde bu tür kazaların olabildiğini belirtti.

Dennis Quaid: 1988 yapımı ''Everybody's All-American'' filminde rol alan Dennis Quaid, gerçek yaşamında da Amerikan futbolu oyuncusu olan Tim Fox ile çarpıştı. Köprücük kemiği kırılan oyuncu iyileşene kadar çekimlere haftalarca ara verildi.

OSCARLI YILDIZ KOLUNU KIRDI
Halle Berry:
Oscar ödüllü Halle Berry, setlerin en çok kazaya uğrayan kadın oyuncuları arasında yer alıyor. ''Gothika'' adlı gerilim filminde Penelope Cruz ve Robert Downey Jr. ile kamera karşısına geçen Berry, çekimler sırasında kolunu kırdı. ''Kedi Kadın-Catwoman'' filminde de başından yaralanan talihsiz güzel, ''Başka Gün Öl-Die Another Day'' filminin çekimlerinde ise ilginç bir tehlike atlattı. Bir sahnede boğazına cisim takılan Berry, ''007 James Bond'' rolündeki Pierce Brosnan'ın hemen müdahale etmesi nedeniyle boğulmaktan kurtuldu.

Angelina Jolie: Bir başka Oscarlı oyuncu Angelina Jolie de gerilim türündeki ''Salt'' adlı filmin çekimleri sırasında kaza geçirdi. Geçen yılın sonlarında kamera karşısına geçen Jolie, çekimler sırasında başını çarparak alnından yaralandı. Çekimleri Long Island'da gerçekleştirilen filmin setinden ambulansla alınarak hastaneye kaldırılan güzel yıldızın yüzünde kaza sonrası herhangi bir iz kalmadı.

KAN İÇİNDE RİNGİ TERKETTİ
Robert Downey Jr:
Son olarak ''Sherlock Holmes'' filmi için kamera karşısına geçerek dünyanın en ünlü dedektifini canlandıran tecrübeli oyuncu, filmde eski bir güreşçi olan ve devasa yapısıyla tanınan Robert Maillet ile ringe çıktı. Dövüş sahnesinde nakavt olan Robert Downey Jr., çenesini çarptı. Ağzına tam 6 dikiş atılan oyuncu, kan içinde ringi terketti.

Daniel Craig: Sinema dünyasının ''gözü pek karakteri'' 007 James Bond'u canlandıran İngiliz aktör Daniel Craig de ''Quantum of Solace'' adlı Bond filminin setinde kazaya uğradı. Filmin çekimleri sırasında elini ve bir parmağını boydan boya kesen oyuncu, çok kan kaybetti. Craig, setteki acil yardım ekibinin müdahalesinin ardından birkaç gün sonra çekimlere döndü.

Buster Keaton: Beyazperdenin ''siyah-beyaz'' yıllarının ünlü aktörü Buster Keaton'ın yaşadığı set kazası ise gerçekten sinema tarihine geçecek türden. Keaton, 1932 yılında rol aldığı ''Sherlock Jr.'' adlı filmde su kulesinin (eski binalarda bulunan geniş su hazneli metal boru) altındayken suyun fazla gelmesi nedeniyle düştü. Demiryolu hattına yuvarlanan oyuncu, boynunda bir ağrı hissetti. Buna rağmen boynunun kırık olduğunu tam 10 yıl boyunca fark edemeyen Keaton, uzun yıllar boyu inanılmaz bir baş ağrısıyla yaşadı. Yıllar sonra doktora gittiğinde ilginç gerçekle karşılaşan aktör, böylece tarihe geçti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...