Filtreye ilk onlar takıldı

“Güvenli İnternet”in ilk gününde iç giyim ve prezervatif yasağı ile geldi.

23.11.2011 - 07:52

Filtreye ilk onlar takıldı

Kamuoyunda 'filtreli internet' olarak algılanan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından ‘küçükleri internetteki zararlı içerikten koruma’ gerekçesiyle hazırlanan “Güvenli İnternet” uygulamasının ilk gününde iç giyim ve prezervatif sitelrine yasak geldi.

BTK’nın “Güvenli İnternet” adlı filtre sisteminde yer alan iki profilden biri olan “Aile Profili”ni seçenler, dünden itibaren iç giyim ve prezervatif markalarının resmi internet sitelerine erişemedi. 'Müstehcenlik' kriteri gerekçesiyle erişilemeyen bu sitelerin başında ise Durex ve Fiesta Condom ile Victoria’s Secret ve Calvin Klein’ın iç giyim markası yer aldı.

Kumar, uyuşturucu, fuhuş, müstehcenlik, şiddet, terör, dolandırıcılık, zararlı yazılım gibi kategorilerdeki sitelerin engellendiği Aile Profili’nde bu sitelere erişimin olmaması kullanıcıların sosyal ağlar üzerinden de tepkisine neden oldu.

‘LİSTE YOK, KRİTER VAR’
“Güvenli İnternet” adlı filtre sisteminin kullanıcıları dünden itibaren isteğe bağlı olarak Çocuk veya Aile Profillerinden birini seçebilirken, herhangi bir başvuru yapmayanlar ise mevcut internet bağlantı profilinde kalmaya devam etti. Ancak halen Türkiye'deki mevcut durumda, yani her hangi bir filtre seçmeden de zaten 10 binden fazla site sansürlü bulunuyor.

Hangi profilde hangi içeriğin olup olamayacağı konusundaysa net listeler yayımlanmış değil. Habertürk gazetesindeki bir haberde yer alan yorumda yetkililerin “Liste yok ama kriterler var. Müstehcenlik de geniş bir kavram olduğu için ilk günlerde Güvenli İnternet uygulamasında bazı sıkıntılar yaşanabilir. Aile Profili’ni televizyonlardaki akıllı işaretlerde yer alan ‘genel izleyici’ profili gibi düşünmekte fayda var” şeklinde görüş bildirdiği görülüyor. Ancak BTK'nın filtresiz durumda bile 'yasaklı sdözlükler ve siteler' listesi oluşturarak çok sayıda siteyi kapattırdığı, üstelik bunlara ait her hangi bir sayı ve liste de yayımlamadığı biliniyor.

Kamuoyunda ve hukuki çevrelerde sıkça karşılaşılan bir başka eleştiri de yeni filtre sistemiyle aslında çocukların korunmasının amaçlanmadığı, hedefin interneti tek bir elden kontrol etme mekanizmasını yerleştirmek olduğu yönünde.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...