'Fındık', tedavi için Ankara'ya gönderildi

Tokat'ta bir ilkokulun maskotu olarak sosyal medyada da yoğun ilgi gören ve sonrasında hastalanan 'Fındık' adlı köpek tedavi için Ankara'ya gönderildi. Fındık'a, gençlik hastalığı teşhisi konulurken, köpek hastalığın diğer hayvanlara bulaşmaması için karantinaya alındı.

Haberler - DHA 24.02.2020 - 13:30 | Son Güncelleme : 25.02.2020 - 17:35

'Fındık', tedavi için Ankara'ya gönderildi

Gençlik hastalığına yaklanarak Ankara'da tedavi altına alınan 'Fındık''ın forması sınıf duvarına asıldı.

Turhal'a bağlı Kayacık köyündeki Kayacık Şehit Haluk Yılmaz İlkokulu'nun müdürü Ahmet Aktürk ve öğretmenlerden Mustafa Önlen'in mezarlıkta bularak, okula getirdikleri av köpeği melezi olan erkek yavru köpek ilgi odağı oldu.

Okulun öğrencilerinin yoğun ilgi ve sevgi gösterdiği, 'Fındık' adı verilen köpek, sosyal medyada gündemin ilk sıralarına çıktı. Okul Aile Birliği Başkanı Bedriye Göçer'in diktiği okul formasıyla öğrenciler arasında dolaşan ve bu haliyle büyük sempati kazanan 'Fındık', geçen hafta perşembe günü rahatsızlandı.

'Fındık'ı Turhal Belediyesi veterineri kontrol edip, ilaç verdi. Fakat dün hayvanın durumunun kötüye gitmesi üzerine okul yetkilileri, durumu Turhal Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezine haber verdi. Veteriner hekimin kontrolünün ardından 'Fındık', Turhal Belediyesi'ne ait araç ile Ankara'da bulunan özel bir kliniğe getirildi.

GENÇLİK HASTALIĞI TEŞHİSİ

Ankara'da tedavi altına alınan Fındık'a yapılan kontrolde distemper (gençlik hastalığı) teşhisi konuldu. Fındık, bu hastalığının diğer köpeklere bulaşma ihtimali nedeniyle karantinaya alındı. Fındık'ın tedavisinin yaklaşık 15 gün süreceği öğrenildi.

ÖNLÜĞÜNÜ SINIFA ASTILAR

Öte yandan, Kayacık Şehit Haluk Yılmaz İlkokulu'nun öğrencileri, öğretmenleri aracılığıyla video çekip veteriner teknikerine gönderdi. Veterinerden Fındık'a iyi bakmasını isteyen öğrenciler, Fındık'ın sağlığına kavuşup yeniden sınıfa dönmesini istedi. Öğrenciler ayrıca, Fındık'ın okul formasını sınıfa astı.

'FINDIK ÇOK GÜÇLÜ'

Veteriner Hekim Bahri Terzi, ikinci günde Fındık'ın sağlık durumu hakkında bilgi verdi. Tedaviye yeni başladıklarını kaydeden Terzi, "Fındık çok güçlü, tedaviye güzel cevap veriyor, durumu iyiye gidiyor. Elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz. Biz iyileşeceğine inanıyoruz. Fındık da yüzümüzü kara çıkarmayacak. Serum tedavisi uyguluyoruz. Bağışıklığını kazandıracak ilaçlar alıyor. Vitamin, mineral, protein gibi bütün destekleri alıyor. 15 günlük süreçten sonra sinirsel hasar oluşacağı için elimizden geldiği kadar sinirleri güçlendirmemiz gerek. İyileştikten sonra fizik tedavi uygulayacağız. Fındık bütün ülkenin sevgisini kazandığı için herkes takip ediyor. Bunun yanında çok yanlış bilgiler var internette. Dün hayatını kaybettiğine dair bir bilgi vardı. İnsanlar buna itimat etmesin" dedi.

GENÇLİK HASTALIĞI

Köpek distemper, yavru, köpeklerin solunum, gastrointestinal ve sinir sistemlerine saldıran bir virüsün neden olduğu bulaşıcı ve ciddi bir hastalıktır. Köpek gençlik hastalığı, ayrıca gözün konjonktival zarlarını etkileyen bir virüstür. Ateş göz ve burun akıntısı, iştahsızlık, ishal, kusma, öksürük, nefes darlığı gibi belirtilerle teşhis edilen hastalığın özel bir tedavisi olmamakla birlikte, antibiyotiklerin yanı sıra, bazı semptomları iyileştirebilecek vitamin takviyeleri ile tedavi desteklenmektedir.

FARKLI BİR KONU: HAYVAN HAKLARI (17 ŞUBAT 2020)

Sayfa Yükleniyor...