Mersin Devlet Opera ve Balesi, (MDOB) Çaykovski'nin ölümsüz eseri "Fındıkkıran" balesini sanatseverlerle buluşturuyor.

MDOB'dan yapılan açıklamada, Orkestra şefliğini Vladimir Lungu'nun yaptığı eserin temsili 08 Kasım Cumartesi saat 20.00'de Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi'nde sanatseverlerle buluşacak.

Ünlü koreograf Mehmet Balkan'ın koreografisiyle sahnelenecek eserin müzik düzenlemesi Andrezej Barlog'a, dekor ve kostüm tasarımı Olaf Zombeck'e, ışık tasarımı Tarı Deniz'e ait. Eseri Lale Balkan ve Junko Hikasa sahneye koyuyor.

Eserin başlıca rollerini ise Büşra Ay, Burak Serkan Cebeci, İraklı Bakhtadze, Beatrice Parma, Mahmut Akyol, Sebülent Biçer, Tutku Barın Tümen, Tarkan Günal, Niyazi Cigöz, Murat Koman, Berna Turhan İleri, Tuba Şennalbant, Göksel Toker, Yusuf Afacan, Önder Acar ve Alperen Coşkun paylaşıyor.

ESERİN ÖYKÜSÜ

Dünya prömiyeri 1892'de St. Petersburg'da gerçekleşen, Amadeus Hoffman'ın "Fındıkkıran ve Fareler Kralı" adlı masalından hareketle Alexander Dumas'ın yeniden yazığı ve ilk kez Marius Petipa'nın baleye uyarladığı Fındıkkıran Balesi'nin öyküsü şöyle:

"Bir noel gecesi Stahlbaum ailesi bir parti verir. Vaftiz baba Drossellmayer de çocuklara hediyeler getirmiştir. En güzel hediye ise Clara'nındır. Fritz, kardeşinin hediyesini kıskanır ve kırar. Çok üzülen Clara noel ağacının altında, kucağında Fındıkkıran'ı ile uyuya kalır. Gece yarısı duyduğu seslerle uyanan Clara, Fındıkkıran'ın canlandığını ve fareler ordusunun salona doluştuğunu hayretle izlemektedir. Böylece büyülü Fındıkkıran masalı başlamış olur.