Finlandiya’nın en sevilmeyen adamı

Microsoft’un bu ay başında Nokia’yı 7.2 milyar dolara satın almasının yankıları sürüyor.

25.09.2013 - 15:34

Finlandiya’nın en sevilmeyen adamı

Microsoft, Skype’ın ardından tarihindeki en büyük satın alımı Nokia ile gerçekleştirdi. Mevcut mali dönem içinde sonlanması beklenen satın alım sonrasında, Nokia CEO’su Stephen Elop, Microsoft’a geçecek. Finlandiya basını ise Nokia’nın yabancı uyruklu ilk CEO’su olan Elop’un alacağı tazminata kafayı takmış durumda.

‘Ulusal hazine’ Nokia’nın satılmasına ateş püsküren Finlandiya’nın en büyük gazetesi  Helsingin Sanomat, Kanada vatandaşı Elop’un satış tamamlandığında 25 milyon dolar tazminat alacağını belirtti. Haberde, bu ödemenin, Nokia hisse sahiplerinin çıkarlarıyla hiç uyuşmadığının altı çizildi.

‘UZLAŞMA SAĞLANAMADI’
Gazete, Nokia’nın yönetim kurulu başkanı Risto Siilasmaa’nın, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada gerçekleri saptırdığını ve ‘Elop’un alacağı bonusun Nokia’nın eski CEO’larıyla aynı olacağı bilgisinin doğruyu yansıtmadığını’ belirtti.

Helsingin Sanomat, Nokia’nın ‘hasar kontrolü’ kapsamında ödeyeceği tazminatı azaltmak için Elop ile uzlaşmaya varmaya çalıştığını ancak 49 yaşındaki yöneticinin uzlaşmaya sıcak bakmadığını öne sürdü.

The Verge sitesinin haberine göre, Nokia’yı bünyesine katan Microsoft Finlandiya kamuyounun gönlünü almak için yerel bir veri merkezine 250 milyon dolarlık yatırım yapma sözü verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...