FIPRESCI Ödülü hangi filme gidecek?

9 Mayıs’ta başlayacak 16. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde FIPRESCI Jürisi’nin değerlendireceği filmler arasında Kuleli Ev, Savaşın Gölgesinde, Bir Hayalimiz Vardı gibi iyi filmler yer alıyor.

FIPRESCI Ödülü hangi filme gidecek?

FIPRESCI tam 11 yıldır Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’ne jüri gönderiyor. Her yıl farklı ülkelerden sinema yazarları arasından seçilen üç kişilik FIPRESCI Jürisinde bu yıl; Fransa’dan Magali Van Reeth, Hırvatistan’dan Mima Simic ve ’den Ceyda Aşar görev alıyor.

Jüri festival boyunca, 12 filmin yer aldığı Her Biri Ayrı Renk seçkisini izleyip değerlendirecek ve içlerinden birine, festivalin kapanış töreninde FIPRESCI Ödülü verecek.

Bir prestij ödülü kabul edilen FIPRESCI Ödülü, dünyadaki kadın filmleri festivalleri arasında yalnızca Uçan Süpürge’de veriliyor. Ödül adayı filmler kısaca şöyle:

*Polonya sinemasının gözdesi Katarzyna Roslaniec’in annelik rollerini ters yüz eden kışkırtıcı filmi “Annelik Hüznü/Bejbi Blues”, alternatif bir Anneler Günü hediyesi olabilir.

FIPRESCI Ödülü hangi filme gidecek? - 1 Annelik Hüznü

*Her filmiyle heyecan yaratan usta yönetmen Sally Potter’ın bu yıl festivalleri sallayan son filmi “Bir Hayalimiz Vardı/Ginger&Rosa” Ankara’da ilk kez Uçan Süpürge’de gösterilecek. Biletler tükenmek üzere.

*Yakın zaman önce yaşama veda eden oyuncusu Katerina Golubeva’nın anısına gösterilecek olan Eva Neymann imzalı “Kuleli Ev/House with a Turret”, eski Rus filmlerinin havasını taşıyan siyah-beyaz karelerle büyüleyici bir film. Senaryo Tarkovski’nin ‘Solaris’ine de imza atan Fridrikh Gorenshtein’a ait.

FIPRESCI Ödülü hangi filme gidecek? - 2 Kuleli Ev

*Rusya’dan Eva Pervolovici’nin 2013 yapımı filmi “Marussia” bir anne-kız ilişkisine farklı bir yorum getiriyor. Pervolovici, Lucia ve kızı Marussia ile yönetmen Nikita Mikhalkov’un atölye çalışmasında tanışmış ve tanıdıkça etkilendiği bu anne-kızın hikayesini sinemaya taşımaya karar vermiş.

*Solveig Anspach 2013 yapımı bir komediyle festival seyircisini selamlıyor. “Montrö Kraliçesi/Queen of Montreuil” kocasının yasını tutarken ‘tanrı misafiri’ İzlandalılar ve bir fok balığıyla bakalım nasıl yaşayacak!

*Bir sirk kumpanyası; cambazlar, sihirbazlar, dansçılar… Issızlığın ortasında aşk, entrika… Sophie Blondy geçen sene çektiği “Sabah Yıldızı/Morning Star” ile festivalde. Maskelerin ardındaki gerçeklere tanıklık etmek isteyenler için.

*“Saraybosna’nın Çocukları/Children of Sarajevo” Bosnalı yönetmen Aida Begic’in yeni çalışması. Hikaye, tahmin edileceği gibi Yugoslavya iç savaşı ve savaşın gerisindeki insan hikayeleri. Kadınların kamerası savaşı nasıl görüyor diye soranların kaçırmaması gereken bir film.

FIPRESCI Ödülü hangi filme gidecek? - 3 Djeca

*Bir başka savaş temalı film de Avustralyalı yönetmen Cate Shortland’dan “Savaşın Gölgesinde/Lore”. İkinci dünya savaşı sırasında kardeşleriyle birlikte yollara düşen Lore’un öğretici yolculuğu. Sinemaseverler bu filme de bilet bulmakta zorlanabilir, bizden söylemesi.

*İşgal altındaki Filistin topraklarında kadın yönetmenler çok etkileyici filmlere imza atıyor. Onlardan biri de Annemarie Jacir’in filmi “Seni Gördüğümde/When I Saw You”.

*Hollandalı bir genç kadının, balık yeme sanatının inceliklerini öğrenmek üzere gittiği Japonya’daki maceralarını anlatan “Sessiz Şehir/Silent City” temposu düşmeyen, bir güldürüp bir düşündüren sade ama çarpıcı bir seyirlik.

FIPRESCI Ödülü hangi filme gidecek? - 4

*Gürcistan sinemasında açmaya hazırlanan bir tomurcuk… Nana Ekvtimishvili’nin yönettiği “Tomurcuk/In Bloom” bölgede Sovyet sonrası döneme bakıyor. Konu savaş gibi dursa da, filmde kadınlar arası dostluk ve dayanışma odakta.

*Ve bölümün son filmi, yönetmenliğini Catherine Corsini’nin yaptığı “Üç Dünya/Three Worlds”, adı üstünde üç kişinin kesişen yollarına gözünü dikiyor ve hikayelerinin nerelerde birbirine değeceğine seyirci karar veriyor.

Bakalım FIPRESCI Ödülü bu filmlerden hangisine gidecek. 16.Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 40 ülkeden 90 yönetmenin 98 filmiyle makarayı döndürmeye başlıyor.

Sayfa Yükleniyor...