Fırat Kalkanı şehitleri son yolculuklarına uğurlandı

Fırat Kalkanı Harekatı'nda şehit düşen askerler gözyaşları arasında, memleketlerinde son yolculuklarına uğurlandı.

Haberler - Anadolu Ajansı 28.12.2016 - 15:59 | Son Güncelleme : 28.12.2016 - 16:02

Fırat Kalkanı şehitleri son yolculuklarına uğurlandı

Fırat Kalkanı Harekatı'nda şehit düşen Piyade Astsubay Üstçavuş Furkan Yavaş, Astsubay Kıdemli Çavuş Okan Altıparmak ve sözleşmeli er Muhammed Bozarslan memleketlerinde son yolculuklarına uğurlandı.

KIZ KARDEŞİ ÜNİFORMASINI GİYDİ

Şehit Piyade Astsubay Üstçavuş Furkan Yavaş, İzmir'de son yolculuğuna uğurlandı.

Suriye'nin kuzeyindeki terör hedeflerinin bertaraf edilmesi ve hudut güvenliğinin artırılması amacıyla başlatılan harekatta Halep kentine bağlı El Bab yakınlarında geçen hafta şehit olan Yavaş'ın naaşı, Gaziemir ilçesindeki baba evine getirilip burada "helallik" alınmasından sonra Gülhane Camisi'ne götürüldü.

Törene şehidin yakınları, milletvekili, vali, askeri erkan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Şehidin Türk bayrağına sarılı tabutuna sarılan Yavaş'ın yakınları, gözyaşı döktü.

Törene ağabeyinin askeri üniformasını giyerek ve beresini takarak katılan Nisa Garipoğlu, şehidin tabutunun başında dua etti, bordo bereyi naaşın üzerine bıraktı.

Yavaş'ın ailesinin cenaze namazına kadar el ele tutuştukları gözlendi.

Öğle namazına müteakiben kılınan cenaze namazından sonra şehidin naaşı, tekbirler eşliğinde taşınarak cenaze aracına konuldu.

Şehit Furkan Yavaş'ın cenazesi, Kadifekale Hava Şehitliğinde toprağa verildi.

"BİR ÖLÜR BİN DİRİLİRİZ"

Şehit Astsubay Kıdemli Çavuş Okan Altıparmak'ın cenazesi, memleketi Konya'nın Seydişehir ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı.

Şehidin babası Yaşar Altıparmak, sokağa asılan oğlunun pankartına bakarak, "Allah'ım şehide bak, ya Rabbim şu asaletine bak. Ağlamayın lütfen, bugün onun düğün günü. Dik duracağız. Ağlamak onun sevmediği şey. Ağlamayacağız" dedi.

Şehidin emekli uzman çavuş olan babası Yaşar Altıparmak, burada oğlunun tabutuna sarılarak, "Bir Hilal uğruna ya Rab ne güneşler batıyor. Bir ölür bin diriliriz. Allah bize yeter. Kanı yerde kalmayacak. Onu mermiler yıkamadı, kalleşlik yıktı. 12 aydır mermi işlemedi, başını eğmedi, dik durdu. Yedi düvele ders verdi" diyerek gözyaşı döktü.

Şehidin annesi Neriman Altıparmak da "Oğlum yerin cennet yatağı olsun. Bereketle gittin, bereketle geldin yavrum. Kardeşlerin peşinde 'biz de komando olacağız şehit olacağız' diyor yavrum. Allah sana şehitlik verdi. İstediğin buydu. Hakkım sana helal olsun. Sen de hakkını helal et oğlum. Kalk, kar taneleri getiriyor melekler" sözleriyle çevredekileri duygulandırdı.

Bu sırada tabutun başında bekleyen bir askerin ağladığı görüldü. Şehidin kız kardeşi Beyza Nur ise "Ağabeyimin üstüne kar yağmasın" diyerek tabutu okşadı.

Cenaze töreninde 7 yaşındaki bir çocuğun, şehidin küçük kardeşi Onur'u (8), "Ağabeyim, şehit olmadan önce bize sert olun derdi. Biz de onun gibi komando olacağız, peşinden gideceğiz" sözleriyle teselli ettti.

Şehit Altıparmak'ın naaşı, meydan kılınan cenaze namazının ardından Mahalle Mezarlığı'na defnedildi.

Törene, şehidin yakınları, Konya Valisi Yakup Canbolat, AK Parti Konya Milletvekili Muhammed Uğur Kaleli ve çok sayıda vatandaş katıldı.

"ŞEHİTLER ÖLMEZ, VATAN BÖLÜNMEZ"

Tedavi gördüğü Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinde şehit olan sözleşmeli er Muhammed Bozarslan'ın cenazesi, memleketi Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı.

Van'dan helikopterle Adilcevaz'daki Sukay Park alanına getirilen Bozarslan'ın Türk bayrağına sarılı naaşı, kortej yürüyüşüyle Belediye Meydanı'ndaki tören alanına getirildi.

Yürüyüşe katılan binlerce vatandaş ellerindeki Türk bayraklarıyla tekbirler getirerek, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Ne mutlu Türküm diyene" ve "Kahrolsun PKK" sloganları attı.

Tabuta sarılarak gözyaşlarını tutamayan şehidin yakınlarını vatandaşlar ve askerler teselli etti.

Bozarslan'ın naaşı baba evinde helallik alınmasının ardından Burhaniye Mezarlığı'nda defnedildi.

Sayfa Yükleniyor...