Fırat Kalkanı'nda üçüncü aşama

Fırat Kalkanı harekatında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin desteğini alan Özgür Suriye Ordusu, IŞİD'in kontrolündeki dokuz köyü daha ele geçirdi. Azez-Cerablus arasındaki 98 kilometrelik sınır hattının IŞİD'den temizlenmesinden sonra harekat üçüncü aşamaya geçiyor. Bu aşamada, amaç hattı Suriye'nin içlerine doğru genişletmek.

Haberler - NTV Haber 06.09.2016 - 04:44

Fırat Kalkanı'nda üçüncü aşama

Cerablus'la ilk aşaması başlayan ardından batıda Çobanbey'den açılan ikinci cepheyle devam eden Fırat Kalkanı harekatında, 98 kilometrelik sınır hattı IŞİD'den temizlendi.

Doğuda Cerablus ile batıda Azez arası kapatılarak IŞİD'in ile kara teması kesildi. Şimdi harekatın üçüncü aşamasına geçildi. Bu aşamada amaç 98 kilometrelik hattı Suriye içlerine doğru yani güneye doğru genişletmek.

Türk Silahlı Kuvvetleri'yle koalisyon güçlerinin destek verdiği Özgür Suriye Ordusu harekatın 13. gününde güneye doğru dokuz köyü daha ele geçirdi. Sınırda konuşlu fırtına obüsleri 9 IŞİD hedefine 99 atış yaptı.

Bölgedeki askeri kaynaklara göre, IŞİD'den temizlenen hattın genişliği Türkiye'nin güvenlik risklerini tam olarak ortadan kaldırmıyor. Mevcut hatta doğuda Cerablus bölgesinde yer yer 20 kilometreyi aşan derinlik yeni ele geçirilen batıdaki bölgelerde 10 kilometreye kadar düşüyor.

Bu durumun Türkiye'nin Suriye sınırındaki yerleşim birimlerini henüz tam olarak IŞİD'in elindeki füze sistemlerinin menzilinden çıkarmadığı belirtiliyor. Harekatın önümüzdeki günlerde 20-25 kilometreyi bulan derinliğe kadar ilerleyeceği ifade ediliyor.

PYD/YPG terör örgütünün Menbiç'ten batıya doğru bir harekat başlatarak önce IŞİD'in kalelerinden El Bab'a yürümesi, ardından da doğuda PYD kontrolündeki Afrin kantonuyla Kobani'yi birleştirme ihtimali de Ankara'yı düşündürüyor.

Bölgedeki kaynaklar, böyle bir gelişmeye asla izin verilmeyeceğini belirtiyorlar.

Sayfa Yükleniyor...