Firavunu kırık bacağı öldürmüş

En ünlü ve 'medyatik' firavun Tutankhamun'un çok sayıda rahatsızlığı bulunduğu, ölümüne ise kırık bacağındaki komplikasyonların neden olduğu belirlendi.

17.02.2010 - 10:12

Firavunu kırık bacağı öldürmüş

Mısır'ın ünlü firavunu Tutanhamun'un doğuştan yarık dudaklı ve yumru ayaklı olduğu ve sıtmanın azdırdığı kırık bacağının komplikasyonlarından öldüğü belirtildi.

Tutanhamun'un mumyasıyla 15 akrabasının mumyaları üzerinde yapılan ve 2 yıl süren DNA analiziyle bilgisayarlı tomografi görüntülerinin sonuçları, yarın "The Journal of the American Medical Association" dergisinde yayımlanacak. Araştırmada, Tutanhamun'un soy ağacı da açıklanacak.

Araştırmada, Tutanhamun'un babasının büyük ihtimalle firavun Akhenaten, annesinin de Akhenaten'in hala kimliği belirlenemeyen kız kardeşi olduğu belirtiliyor.

Henüz 10 yaşındayken, M.Ö 1333'te tahta çıkan ve sadece 9 yıl ülkeyi yönetebilen Tutanhamun'un mezarı, içindeki muhteşem hazineyle birlikte 1922'te bulunmuştu.

Uzun zamandır, çocuk firavun Tutanhamun'un neden bu kadar erken öldüğüne dair spekülasyonlar yapılıyordu.

Tutankhamun Tutankhamun

Son bilgisayarlı tomografi ve DNA analizleri, zaten doğuştan gelen hastalıklardan mustarip olan firavunun, kırık bacağının yol açtığı komplikasyonlarla birlikte ciddi düzeydeki beyin sıtmasının kurbanı olduğunu ortaya koydu.

Araştırmacılar bu arada, sıtma parazitinin DNA'sının da ayrıldığını kaydettiler.

Makalede, Tutanhamun'un birçok rahatsızlığının bulunduğu, genç olmasına rağmen dayanıksız olduğu ve bastonla yürüyebildiği belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...